Turla Gidilebilecek Yerler

Hepimiz zaman zaman kafamızı dinlemek, enerji toplamak ve kendimizi daha iyi hissetmek adına tatile gitmeyi düşünüyor, ancak gerek bütçemizi aşan masrafları gerekse hangi şehri ziyaret emek istediğimize dair yaşadığımız ikilemler yüzünden tatil fırsatlarımızı iyi değerlendiremiyor ve sürekli olarak tatil yapma fikrimizi erteleyebiliyoruz.

Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara gibi hepsi birbirinden güzel bölgelere, tarihi yerlere ve doğal güzelliklere sahip olan ülkemizde nereye ve nasıl gideceğimizi bir türlü bilmediğimizden ülkemizin en güzel yerlerini görmekten kendimizi mahrum bırakıyoruz.

Ancak sanılanın aksine yapmak, yeni yerler görmek ve keşfetmek için çok da ciddi bir bütçe ayırmamız gerekmiyor. Üstelik Karadeniz, Ege turu gibi tur kapsamında düzenlenen seyahatlere katıldığımızda tur yetkilileri bize rehberlik ettiği için nereye gideceğimiz konusunda ikilim de yaşamamış oluyoruz.

Turla gidilebilecek yerler başlıklı bu yazımızda tur düzenleyen firmaların turlarına katılmayı düşünenler için ülkemizde görmeniz gereken en güzel adreslere değinmek istedik.

İşte, turla gidilebilecek yerler listemiz:

  • Kapadokya Turu

Neredeyse tüm tur firmaları tarafından düzenlenen, yerli turist ve gezginlerin yanı sıra yabancı gezgin ve turistler tarafından da yoğun bir ilgi gören Kapadokya turu; daha çok mitolojik ve esrarlı bir tatil geçirmenin hayalini kuranlara hitap ediyor.

Antik döneme ait pek çok antik kenti, dünya çapında popüler olan peri bacalarını, Ürgüp ve Göreme’yi ziyaret edeceğiniz Kapadokya turu esnasında havada süzülen balonlara binerek, Kapadokya bölgesini bir de gökyüzünden izleme şansınız da bulunuyor.

Kendine has yöresel bir mimari yapısı bulunan Kapadokya’ya düzenlenen turlar esnasında yöreye özgü otel ve butik otellerde konaklayabiliyorsunuz.

Ortalama 3-4 gün süren turların fiyatları ise 700 TL gibi oldukça cazip fiyatlardan başlıyor. Ancak tur fiyatları, konaklamayı tercih ettiğiniz otele, kaç kişi konaklayacağınıza göre de değişiklik gösterebiliyor.

Bir grup halinde tura katılmak istediğinizde ise indirimlerden ve kampanyalardan yararlanabiliyorsunuz.

  • Kıbrıs Turu

Mutlaka katılmanızı önerdiğimiz bir diğer tur olan Kıbrıs turu, dillere destan güzelliği ile ülkemizden sonra bir diğer vatanımız olarak kabul ettiğimiz, pek çok Türk vatandaşımızın yaşamını sürdürdüğü Kıbrıs’ın en nadide ve en özel şehirlerini görmenize olanak tanıyor.

Tur esnasında Türk nüfusunun yoğun olduğu Lefkoşa, Girne Kalesi ve Roma dönemine ait kiliseleri ile ön plana çıkan Girne, Romalılar, Osmanlı, Venedikliler gibi pek çok medeniyetten günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi eserlerin sergilendiği müzeleri ile ünlü Lefkoşa gibi Kıbrıs’ın en gözde şehirlerine uğrama şansınız bulunuyor.

Üstelik Kıbrıs turu uçuş maliyetlerini, otel konaklamalarını da karşıladığından geziniz esnasında cebinizden kişisel harcamalarınız dışında ekstra bir miktar da çıkmamış oluyor.

5 yıldızlı Kıbrıs otellerinde konaklayabileceğiniz, uçak biletini de içeren Kıbrıs turlarına kişi başı 2000 TL gibi uygun bir rakama katılabiliyorsunuz.

  • Batı Karadeniz Turu

Marmara Bölgesine yakınlığı ile dikkat çeken, berrak suları, yemyeşil doğası ve hala tahrip olmamış doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarının ilgi gösterdiği Batı Karadeniz turları pek çok tur firması tarafından yıllardır düzenleniyor.

Onlarca farklı şehre düzenlenen Batı Karadeniz turları arasında ise en çok Safranbolu-Amasra-Abant turları ilgi görüyor.

Otellere ulaşımın lüks otomobillerle sağlandığı tur esnasında eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Abant gölüne, meşhur Safranbolu evlerine uğradıktan sonra rotanızı çam, meşe ağaçları ile çevrelenmiş olan Batı Karadeniz’in şirin kenti Amasraya’ya çeviriyorsunuz.

Özellikle sevgiliniz ya da eşinizle romantik, doğayla iç içe, huzur bulabileceğiniz ve aşkınızı tazeleyebileceğiniz bir tatil geçirmek istiyorsanız; Safranbolu-Amasra turunun tam da size göre olduğunu ifade edebiliriz.

  • Likya turu

Bir zamanlar Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde hakimiyet sürmüş olan Likyalılar’a ait pek çok antik kente uğrayacağınız, Akdeniz-Ege turu kapsamındaki Likya turu, Dalyan tekne turu, 12 adalar tekne turu, Gökova tekne turu gibi birbirinden harika gezi fırsatlarını içeriyor.

Yaklaşık 1 hafta süren tur kapsamında Kalkan, Kaş, Ölüdeniz gibi Akdeniz ve Ege’nin sembolü haline geren turizm beldelerine teker teker uğruyorsunuz.

Yaz aylarında bol güneş ve deniz keyfini çıkarabileceğiniz, bir haftalık bir kaçamak için Likya turlarına katılabilirsiniz.

Şimdiden keyifli tatiller…

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Turla Gidilebilecek Yerler için yorumda bulun

    Turla Gidilebilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Turla Gidilebilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.