Viyana’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan, her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Viyana, Avusturya’nın başkenti olarak, sizlere harika bir tatil geçirme şansı tanıyor.

Avusturya’nın en küçük eyaleti olmasına rağmen köklü tarihi geçmişi, tarihe ışık tutan mimari yapıları ile Avrupa’nın gözde yerleşim yerlerinden olan Viyana, Hofburg Sarayı, Graben Caddesi, Opera Binası gibi hepsi birbirinden güzel mimari yapılara ev sahipliği yapıyor.

Tarih boyunca pek çok medeniyete tabi olan, yüzyıllar boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri olarak varlığını sürdüren Viyana, günümüzde dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Viyana gezilecek yerler başlıklı bu yazımızda Viyana’ya seyahat etmeyi düşünenler için mutlaka ziyaret etmeleri gereken adreslere yer vermek istiyoruz.

İşte, Viyana gezilecek yerler listemiz:

Hofburg Sarayı

13.yy’da inşa edilen, Habsburg Hanedanı tarafından yıllar boyunca mesken olarak kullanılan Hofburg Sarayı, günümüzde müze olarak, ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Resmi konut olarak, cumhurbaşkanına tahsil edilen bu sarayda Kraliçe Elizabeth başta olmak üzere Habsburg hanedanına ait şahsi eşyaların da sergilendiği bir müze olan Hofburg Sarayı, Viyana geçmişine doğru sizleri harika bir yolculuğa davet ediyor.

Mimari yapısını günümüze kadar korumayı başaran, görenleri adeta büyüleyen Hofburg Sarayı’nı mutlaka gezilecek görülecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Aziz Stefan Katedrali

 

Viyana gezilecek görülecek yerler listemizin ikinci sırasında yer alan Aziz Stefan Katedrali, gotik mimari örneklerinden biri olarak, mevsim fark etmeksizin ziyaretçi akınına uğruyor.

Çevresinde Viya’nın en popüler ve en kalabalık alışveriş merkezlerinin yer aldığı bu katedralde sergilenen altın ve değerli taşlar yoğun ilgi görüyor.

Dini açıdan son derece önemli olan katedralin en yüksek noktasında yer alan çan ise Viyana kuşatması esnasında Osmanlıların Viyana’da bıraktığı materyallerden yapıldığı için Türk çanı olarak isimlendiriliyor.

Hundertwasser Evi

53 adet daire, 4 dükkan ve 16 terası, son derece sıra dışı olan görünümü ile kendinizi bambaşka ve mitsizim kokan bir atmosferde hissetmenizi sağlayacak olan Hundertwasser evi, adeta kartpostalları anımsatıyor.

Günümüzde hala pek çok ailenin konakladığı bu evlerin en alt tarafında yer alan hediyelik eşya dükkanında ise Viyana seyahatinizden dönerken sevdiklerinize armağan etmek üzere götürebileceğiniz birbirinden şahane ürünler yer alıyor.

Hundertwasser binasında yer alan evlerden birinin kapısını çaldığınızda ise ev sahipleri sizleri sıcak bir gülümseyiş ile karşılıyor. Yani bu binaların içini görmek istediğinizde de hiçbir şekilde geri çevrilmiyorsunuz.

Bol bol fotoğraflarını çekmek isteyeceğiniz Hundertwasser evlerini mutlaka Viyana gezilecek görülecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Karl Kilisesi

1716 yılında yapımına başlanan Karl Kilisesi, o dönemlerde Avrupa’da veba salgınından korunmak adına Tanrı’ya bir dua niteliğinde kent koruyucu azizine armağan olarak inşa edilmiş.

İç kısmında yer alan heykel ve kabartma örnekleri ile oldukça ihtişamlı görünen Karl Kilisesi’ni rotanıza eklemeden Viyana seyahatinizi sonlandırmayın!

Graben caddesi

  1. ve 18. yy’da inşa edilen ve hala mimari özellikleri korunan binalarla çevrili olan Graben caddesi, şehrin yanı sıra Avrupa’nın da en işlek ve en kalabalık alışveriş bölgelerinden biri olarak, gezginlere dünyaca ünlü markaların yer aldığı alışveriş mağazalarında alışveriş keyfini doyasıya çıkarabilme fırsatı tanıyor.

Caddede yer alan ve 1679 yılında inşa edilen Veba Sütunu isimli eser ise veba salgını yüzünden hayatını kaybedenleri sembolize ediyor.

Üzerinde kutsal üçlemenin, dönemin imparatorunun ve Hristiyanlık’taki bazı meleklerin figürlerinin de bulunduğu bu eser, görenleri bir yandan büyülerken bir yandan da hüzünlendiriyor.

Cadde üzerinde yer alan restoran ve kafeler, Viyana mutfağının en lezzetli ve en popüler tatlarının yanı sıra Avrupa mutfağının en nadide lezzetlerini sizlere tatma şansı sunuyor.

Harika bir alışveriş keyfi sonrasında bir şeyler atıştırmak, güzel bir ziyafet çekmek için bu restoranlardan birine uğrayabilirsiniz.

Şimdiden keyifli ve eğlenceli bir tatil geçirmeniz dileğimizle…

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Viyana’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için yorumda bulun

    Viyana’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Viyana’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.