Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yaylalar:

Yaz aylarında bile efil efil esen yaylaları, şırıl şırıl akan şelaleleri ve kulaklarımıza adeta bir ninni gibi fısıldayan kuş sesleri ile Karadeniz; şüphesiz ki ülkemizin mutlaka görülmesi gereken en nadide şehirleri arasında bulunuyor.

Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapan Trabzon’u, Bandırma Vapuru’nun birebir örneğinin yer aldığı Samsun’u, teleferik gezintisi ile ziyaretçilerine harika bir Ordu manzarası vaat eden Ordu teleferiği ile Karadeniz; nice güzelliğe kucak açıyor.

Yayla turizmi ile ön plana çıkan, yaz aylarında yayla festivalleri ile ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlayan Karadeniz; hırçın suları ve yemyeşil tabiatı ile bize doğanın bir parçası olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor.

Bu yazımızda Karadeniz’e yolu düşen gezginler için Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken yaylalardan kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte; Karadeniz’in en güzel yaylaları:

  • Gito Yaylası/Rize

Çay denildiğinde yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada akla ilk gelen nadide şehirlerimizden biri olan Rize’nin Çamlıhemşin sınırlarında bulunan Gito Yaylası; tüm gezginlere rüya gibi bir atmosfer soluma imkanı tanıyor.

Dört bir yanı papatyalarla çevrili olan Gito yaylasında harika bir tabiat manzarası sizleri beklerken, yayla civarında konaklayabileceğiniz pansiyon tarzında pek çok işletme de bulunuyor.

Yani yaylaya gittiğinizde istediğiniz kadar konaklama şansınız bulunuyor.

Gito yaylasına ulaşımın biraz zorlayıcı olması, bu yaylanın yaz aylarında tıklım tıklım kalabalık olmasını hiçbir şekilde engellemiyor.

Yaylaya çıktığınızda yolculuk esnasındaki tüm zorlukları unutuyor ve Gito yaylasına varabildiğiniz için kendinizi çok mutlu ve şanslı hissediyorsunuz.

Tüm Karadeniz manzarasını ayaklarınızın altına seren Gito yaylasında kamp da kurabiliyor, sevdiklerinizle ateş başı yemek ve sohbet eşliğinde harika bir tatil deneyimleyebiliyorsunuz.

  • Gorgit Yaylası/Artvin

Cennetten bir kareyi andıran Gorgit yaylası; Doğu Karadeniz bölgemizin dünyanın en güzel bölgelerinden biri olduğunu hatırlamamıza bir kez daha yardımcı oluyor.

Öyleki Gorgit yaylasından gün doğumunu ve gün batımını izlediğinizde insan olmanın ne denli heyecan verici ve şahane bir şey olduğunu tüm iliklerinizde hissedebiliyorsunuz.

Sadece bir adet pansiyonun yer aldığı Gorgit yaylasına ulaşımın da yalnızca patika yoluyla yapılıyor olması, Gorgit yaylasına olan ilgiyi düşürmeye yetmiyor.

Özellikle yaz aylarında pek çok turistin konakladığı yayla; yeşilin her tonunu barındırarak, adeta görsel bir şölene imza atıyor.

  • Haldizen yaylası/Trabzon

Trabzon’un en ünlü yaylalarından biri olan namıdeğer Haldizen yaylasının yamaçlarından akan şelalelerinin suyu bile eşsiz tadı ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Uzungöl’e sadece 20 km uzaklıktaki yaylada konaklama imkanı bulunmasa da yayla günübirlik ziyaretçi akınına uğruyor. Şehir dışından Haldizen yaylasına geldiğinizde Uzungöl’deki otellerden birinde konaklayabiliyorsunuz.

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

  1. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yaylalar: için yorumda bulun

    Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yaylalar: için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yaylalar: için ilk yorumu yapabilirsin.