Ülkemizin  Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 5 Gölü

Her bir bölgesi tabiat harikaları ile sarıp sarmalanan ülkemiz; yalnızca yaz aylarında serinleyebileceğiniz sulara sahip olan denizleri, kış aylarında kayak yapabileceğiniz uçsuz bucaksız engin dağları, yemyeşil tabiat harikaları ile değil de dillere destan güzellikteki gölleri ile de her yıl yerli yabancı turist akınına uğruyor.

Ülkemizin tamamen birtakım doğal olaylar sonrasında oluşan Tuz gölü, Van gölü, Abant gölü vb. doğal gölleri; bu göllerde ve göl çevresinde yaşamını sürdüren pek çok hayvana da ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizde mutlaka görmeniz gereken en güzel 5 göl başlıklı bu yazımızda Türkiye’nin en güzel gölleri ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, ülkemizin muhakkak uğramanız gereken en harika 5 gölü:

  • Bolu Abant Gölü:

Dört bir tarafı çam ve köknar ağaçları ile çevrili olan, Bolu denildiğinde akla ilk gelen adresler arasında yer alan Abant gölü; muazzam doğal güzellikleri ve insanın içini ısıtan manzarası ile mutlaka görmeniz gereken göller listemizin ilk sırasında bulunuyor.

Ülkemizin alabalık üretim merkezlerinden biri olarak kabul edilen Abant gölü çevresinde ve yakınında bulunan restoranlar; eşsiz lezzetteki alabalık çeşitleri ile hem yerli hem de yabancı turistleri yaz kış fark etmeksizin en iyi şekilde ağırlayarak, onlara unutulmaz bir ziyafet çekme şansı tanıyor.

Şehre yalnızca 30 kmlik uzaklıkta bulunan Abant Gölü Tabiat Parkı çevresinde aynı zamanda dilediğiniz kadar konaklayabileceğiniz irili ufaklı pek çok otel de yer alıyor.

Yaya olarak baştan sona gezebileceğiniz Abant Gölü Milli Parkı’na ailenizle gitmek istediğinizde parka cazip bir ücret ödeyerek, aracınızla da girebiliyorsunuz.

Hafta sonu sevgilinizle ya da ailenizle ufak bir kaçamak yaparak, bol bol oksijen depolamak istediğinizde rotanızı Abant gölüne çevirebilirsiniz.

  • Konya Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray illerimizin tam da kesişim noktasında bulunan, bu üç ilimize de yakın bir mesafede yer alan Konya tuz gölü; kendine has hikayesi ile ülkemizin en merak edilen gölleri arasında bulunuyor.

Tuz gölü efsanesine göre bu göl, çok eski yıllarda cimri bir kadının sahip olduğu, bol üzüm meyveleri ile çevrili olan bir bağ olma özelliği taşıyordu.

Lakin bu cimri kadının bir gün, yolu bu bağ üzümüne düşen bir ihtiyara üzüm vermemekte diretmesi ve yaşlı ihtiyarın ahını alması üzerine bağ, ertesi gün bir göle dönüşüverdi.

Halk arasında Koçhisar gölü olarak isimlendirilen Konya Tuz Gölü; 1620 metre kare toplam yüzölçümü ile de ülkemizin en büyük gölleri arasında yer alıyor.

Yolunuz Konya’ya düştüğünde Tuz Gölü’ne uğrayabilir, burada şahane fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

  • Artvin Şavşat Karagöl

Doğu Karadeniz bölgemizin doğal güzellikleri ile adından söz ettiren bir ili olan Artvin’in Şavşat Karagöl Milli Parkı sınırlarında bulunan bu nadide göl; etrafında yer alan çardakları, sessiz ve sakin ortamı ile adeta cennetten bir köşeyi andırıyor.

Gölün hemen kıyısından başlayan yürüyüş parkuru ise ziyaretçileri baştan sona keyifli bir yürüyüşe davet ediyor.

Listemizin üçüncü sırasında bulunan Karagöl’e Karadeniz turunuz esnasında mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

  • Van Gölü

Bitlis il sınırlarında bulunan, çevresinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken pek çok şelale, antik kent ve köprü yer alan Van Gölü; aynı zamanda arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen dört adet adası ile ülkemizin görülmeyi hak eden bir diğer gölü olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizin en büyük gölü olma unvanına sahip olan Van Gölü; tuzlu ve sodalı suları ile ülkemizin pek çok gölünden de ayrılıyor.

Devasa büyüklükteki Van Gölü’ne Doğu Anadolu’ya kadar gitmişken seyahatinizi sonlandırmayın!

  • Isparta Eğirdir Gölü

Ülkemizin en güzel 5 gölü listemizin son sırasında yer alan Eğirdir Gölü, harika gün batım ve gün doğum manzarası ile görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Yer altı su kaynakları ile beslenen Eğirdir Gölü’ndeki sarp kayalıklar ise bu göle sıra dışı bir görünüm kazandırıyor.

Ziyaretçilerine birden çok konaklama alternatifi de Sunan Eğirdir Gölü’nü gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Ülkemizin  Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 5 Gölü için yorumda bulun

    Ülkemizin  Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 5 Gölü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ülkemizin  Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 5 Gölü için ilk yorumu yapabilirsin.