Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler

Güneydoğu Bölgesi’nin güzide şehri Gaziantep, gelişen sanayisiyle birlikte tarihi ve doğal güzellikleriyle de iç turizme hizmet ediyor. Bu şehirde; Hitit Med, Asur, Pers, Selökidler, Roma, Bizans ve İslam dönemlerinin izlerini bulabilirsiniz.

Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip bu tarihi şehir Gaziantep baklavalarıyla da Tüm dünyaya adını duyurmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda Antep halkının düşmana karşı verdiği muhteşem ayaklanma ve savunma örneğinden dolaya TBMM tarafından “Gazi” unvanıyla şereflendirilmiştir. Gaziantep’in merkezindeki Gaziantep Kalesi, “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor.

Tarihi ve doğal dokusuyla, sıcak kanlı ve misafirperver insanlarıyla Gaziantep’in gezilecek görülecek yerleri sizleri bekliyor. Seyahate çıkmadan önce Gaziantep gezilecek yerler blog yazılarını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep’te havaalanı bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin en uzak illerinde veya yurt dışında yaşayanlar için ulaşım sıkıntı teşkil etmiyor. Güneydoğu ve Doğu koridoru üzerinde olduğundan bütün otobüs firmaları şehre uğruyor. Bu yılın içinde de hızlı tren seferleri başlayacak.

 

Yerli ve yabancı turistlerin şehre ulaşımları için bol alternatifleri vardır. Özel arabalarıyla batıdan gelecek olanlar, E-90 otobanı üzerinden Gps veya tabelaları takip ederek Gaziantep’e ulaşabilirler.

 

 Gaziantep Müzeleri

 

Ziyaretçiler için Gaziantep’te gezilecek yerler arasında ilk sırayı Zeugma Antik Müzesi alıyor. Gaziantep’te bulunan Zeugma Antik Kenti’nin kalıntılarının sergilendiği bu müzede ziyaretçiler geçmişe yolculuk yapıyorlar. Eğer çocuklarınızla birlikte seyahat ediyorsanız Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Gaziantep’in tarihi evlerinden birinde açılan bu müze hem çocuklarınıza hem de size hitap ediyor. Gaziantep’in merkezinde etrafa hâkim bir tepede bulunan Gaziantep Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Hem tarihi izleri görebilir hem de Antep halkının Kurtuluş Savaşı kahramanlığına şahit olabilirsiniz.

 

Kaleden şehri kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Eğer tarih ve müzeleri gezmeye devam etmek istiyorsanız; Savaş Müzesi, Cam Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Hamam Müzesi, Vakıf Müzesi Gaziantep gezilecek yerler arasında bulunuyorlar.

 

Gaziantep Han, Hamam ve Camileri

 

Türkülere bile konu olan Gaziantep hamamları Gaziantep’in gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda kendilerine yer buluyorlar. Eski ve tarihi değeri olan bu hamamlardan günümüze kalan 17 tane olduğu tespit edilmiş. Bunlar arasında öne çıkan ve hala kullanılıyor olanlar; Naib, İki Kapılı, Büyük Paşa, Şeyh, Keyvanbey, Hüseyin Paşa Hamamlarıdır.

Gaziantep, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinin izlerini taşıyan hanlar bakımından da zengindir. Anadolu, Bayaz, Budeyri, Buğday, Güven, Kumru, Gümrük, Kürkçü, Millet, Hışva Hanlarıdır. Bayaz, Hışva, Kürkçü ve Gümrük Hanları aktif olarak kullanılmaya devam ediyorlar. Taburelerde oturup dibek kahvesiyle yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

Tarihi havayı içinize çekebilirsiniz. Gaziantep camilerinde Arap mimarisinin etkileri ve izlerini görebilirsiniz. Bu camilerin en eski örneği Ahmet Çelebi Camisi’dir. Hacı Nasır Camii’nin burmalı minaresi, Handaniye, Eyüpoğlu ve Esenbek Camilerinin portal süslemelerini inceleyebilirsiniz. Handaniye Camisinin minaresinin şerefesi altında XVI. yüzyıl çinilerini görebilirsiniz. Boyacı Camisi minberindeki ahşap işçiliği Gaziantep’in en eski örneği olarak göze çarpıyor.

 

Gaziantep’in Tarihi Çarşıları

 

Gaziantep yemekleri kadar baharatlarıyla da meşhurdur. Tarihi İpek Yolu üzerinde olduğundan baharatçılık tarihi çok eskilere dayanır. Bu nedenle Gaziantep merkezde gezilecek yerler arasında Buğday Hanı, Almacı Hanı gibi baharatçıların ve baharat çeşitlerinin bol bulunduğu çarşılar gezilebilir. Askılarda asılı çeşit çeşit, biber, patlıcan, domates, bamya, kabak kuruları arasında gezinti yapabilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısını gezip el emeği göz nuru bakır işlemeli ürünlerden hatıra alabilirsiniz. Bu çarşı; Kendirci Çarşısı, Külekçi Çarşısı, Hasırcı Çarşısı olarak adlandırılan üç küçük sokağın birleşiminden oluşuyor. Gaziantep’in kültürünü yansıtan, yöresel kıyafetleri ve ürünleri tanımak istiyorsanız sırada Zincirli Bedesten bulunuyor. Kıyafet, takı ve süs eşyaları ağırlıkta olduğu için daha çok kadın ziyaretçilere hitap ediyor.

 

Çarşılar hep birbirine yakın olduğu için yürüyerek hepsini gezebiliyorsunuz. Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda Zincirli Bedesten yanında bulunan Gümrük Han’da dinlenip Gaziantep’in meşhur melengiç kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler listesi

 

Gaziantep’e gelecek kişilerin tarihi ve doğal güzellikleri gezebilmeleri için en az üç gün kalmaları gerekiyor. Gezintiye çıkmadan önce Gaziantep’te gezilecek yerler listesi hazırlayıp ona göre bir program yapmaları önemlidir.

 

Ziyaretlerini öğle ve akşam yemeklerine göre ayarlayıp Gaziantep’in meşhur tatlarını sunan işletmelerde yemeklerini yiyebilirler. Gaziantep’te sadece merkezde tarihi ve doğal dokular bulunmuyor. Merkeze yakın bölgelerde de ziyaret edilecek güzellikler bulunuyor. Bunların da planlaması doğru yapıldığında kısa sürede dolu dolu bir ziyaret yapılmış olur.

 

Gaziantep Yemekleri

 

Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip Gaziantep’te Beyran çorbası meşhurdur. Beyran çorbasını da Sakıp Usta, Kelebek veya Metanet lokantalarında içebilirsiniz. Yöre halkının sabah kahvaltısında tükettiği çorbayı gece yarısı bile içenler bulunuyor.

 

Zeugma Müzesi ziyaretinden sonra acıktıysanız yaklaşık 200 metre uzaklıkta Küşlemeci Halil Usta’nın dükkânı bulunuyor. Halil Usta nostaljik ve hayırsever bir kebapçı. Küşleme de Gaziantep’in meşhur kebap tatlarından biridir.

Yemeğin üstüne tatlı yemek istiyorsanız, Dünyaca meşhur Gaziantep baklavası yiyeceksiniz. Biraz yürüyerek baklavacılar sırasındaki Koçak Baklava’da yiyebilirsiniz. Eğer katmeri merak ediyorsanız Katmerci Zekeriya Usta’ya gideceksiniz. İmam Çağdaş Gaziantep’in en ünlü lokantalarından biridir. Burada; Gaziantep’in meşhur lahmacun, kebap ve baklavasını tadabilirsiniz.

 

Gaziantep Geceleri

 

Günün yorgunluğunu Aşina Gaziantep Mutfağı ve Bayazhan’da akşam yemeği yiyerek atabilirsiniz. Aşina’da Gaziantep’in yöresel ev yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Yuvalama, alaca çorbaları, patlıcan dolması, içli köfte çeşitlerini deneyebilirsiniz. Bayazhan, Gaziantep akşam gezilecek yerler arasında bulunuyor.

 

Yöresel türküler ve ezgiler eşliğinde çayınızı veya kahvenizi yudumlayarak günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Gaziantep’te genç nüfusun fazla olması, kentleşmenin gelişmesi nedeniyle gece hayatı çok renklidir. Meyhane olarak; Bayazhan Meyhane, Gar Restaurant, Akan Restaurant, Balkon Restaurantı ya da bar/publ olarak Spr Pub, Hayal Kahvesi, The North Shield Pub mekanlarını Gaziantep gece gezilecek yerler olarak seçebilirsiniz. SPr pub, Hayal Kahvesi, Gaziantep Kalesi, Kaleğlu Mağarası Cafe, Bey Mahallesi Gaziantep sevgiliyle gezilecek yerler arasındadır.

 

Gaziantep Civarında Gezilecek Yerler

 

Nizip ilçesindeki Rum Kalesi ve Zeugma Antik Kenti Gaziantep civarı gezilecek yerler arasında ilk sırayı alıyorlar. Tarihi Rum Kalesi yanında balıklarıyla meşhur gizli bir göl bulunuyor. Bu gölde tekne turları da düzenleniyor.

 

Kaleden doğal güzelliği izleyip bol bol hatıra fotoğrafı çekebilirsiniz. Bu yerlerin dışında Gaziantep’e yakın gezilecek yerler olarak Hitit döneminden kalma taş ocağı ve heykel atölyesi içerikli Yesemek Açık Hava Müzesi, kaya evlerinden oluşan Dülük Mezarları, Ardıl (Köklüce) Kanyonu sayılabilir. Dünya’nın en eski tapınağı olan Göbeklitepe açık hava müzesine gidilebilir.

 

Gaziantep Kış Turizmi

 

Gaziantep’te her ne kadar çetin kış şartları oluşmasa da yer yer kar yağıyor ve soğuk bir hava hakimdir. En yakın turizmi olan iller Erzurum ve ’dir. Sonbahar ’da gelecek olan ziyaretçiler “GastroAntep” gastronomi festivaline katılabilirler. Dünya aşçılarının hazırladığı muhteşem lezzetlerin tadına bakabilirler.

 

Bunun dışında Gaziantep kışın gezilecek yerler arasında çarşılar, müzeler, hamamlar, hanlar, camiler bulunuyor. Yaz mevsiminde ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle rahatça gezemediğiniz Gaziantep gezilecek güzel yerler gezisini kış mevsiminde rahatlıkla yapabilirsiniz. Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi’ni, Kendirli Kilisesini, Nizip Fevkani Kilisesini ve Kemikli Bedesten’i rahatlıkla gezebilirsiniz. Yorgunluğunuzu da ünlü Tahmis Kahvesi içerek atabilirsiniz.

Güneydoğu turu düşünenler şu yazımızı da okuyabilirler : Güneydoğu Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Bir Cevap Yazın

  1. Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler için yorumda bulun

    Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.