Mardin’de Muhteşem Seyahat Yapmanın Yolları

ülkemizin Güneydoğu bilgesinde yer alan bir şehrimizdir. İklim olarak kuru ve sıcak bir iklime sahiptir. Mardin son derece mükemmeller tarihiyle her yıl turist akımına uğrayan şehirlerarasında yer almaktadır. Eşsiz güzelliklere sahiptir. Mardin de camiiler ve türbeler son derece fazla bulunmaktadır. Bu camilerin ise mimarileri çok muazzam bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca Mardin de çok fazla kilise ve tarihi yerlerde mevcuttur. Seyahat rehberinize Mardin’i de ekleyerek bu muhteşem güzellikleri görebilirsiniz. Emin olmalısınız ki asla ve asla pişman olmayacaksınız. Dünyanın her yerinden insanlar tarafından ziyarete gidilmektedir. Şimdi sizlere ise Mardin de gezilebilecek hakkında bilgiler vereceğiz.

  • İlk olarak ’de gezebileceğiniz yerlerden biri ise Mardin Kalesi’dir. Mardin Kalesinin diğer bir ismi ise Kartal Yuvasıdır. Rivayetlere göre ise tarihinin 10. Yüzyıla dayandığı görülmektedir. Manzara olarak da son derece güzel bir görüntüye sahiptir. Günümüzde ziyaretçiye kapalıdır. Ancak ziyaretçilere açılması için çalışmalar yapılmaktadır. Kaleyi yakından görmek istiyorsanız kalenin hemen yakınında bulunan Zinciriye Medresesine giderek buradan kaleyi daha yakından görmüş olacaksınız.
  • İkinci olarak ise diğer bir tarihi yer Deyrulzafaran Manastırıdır. Tam olarak merkezde bulunmasa da şehre 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanım amacı ise dini merkez ve okuldur. Bu yapı Süryani toplumunu temsil etmektedir. Çünkü bu yapı Süryaniler tarafından yapılmıştır. İçerisinde 52 adet mezar bulunmaktadır.

  • Üçüncü olarak ise son derece eşsiz bir güzelliğe sahip olan Zinciriye medresesidir. Konum olarak Mardin merkezde bulunmaktadır. İnşa edilmesi çok eskilere dayanmaktadır. Zinciriye medresesinin aslında diğer adı Sultan İsa medresesidir. Mardin kalesine çok yakındır. Hemen alt kısmında yer almaktadır. İçerisinde avlu cami ve türbe yer almaktadır. Ziyaretçileri tarafından oldukça ilgi görmektedir. Eski zamanlarda gözlem evi olarak da kullanılmıştır. İhtişamlı yapısıyla Mardin’de mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Sadece kötü bir yanı ise toplu taşıma araçlarının Zinciriye medresesine gitmemesidir. Zinciriye medresesine gidebilmek için aracınız yok ise araç kiralayabilir yâda taksiye binebilirsiniz. Böylelikle çok rahat bir şekilde Zinciriye medresesini görmüş olacaksınız.

  • Son olarak ise görmeniz gereken yer Kırklar Kilisesidir. Konum olarak Mardin merkezde yer almaktadır. Tarihi 6. Yüzyıla dayanmaktadır. Kırklar kilisesinin diğer bir adı ise Mor Behnam kilisesidir. Bu kilisenin içerisinde avlu ve çan kulesi bulunmaktadır. Mardin de görülmesi gereken bir yerdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Mardin’de Muhteşem Seyahat Yapmanın Yolları Mardin’de Muhteşem Seyahat Yapmanın Yolları için yorumda bulun

    Mardin’de Muhteşem Seyahat Yapmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mardin’de Muhteşem Seyahat Yapmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.