Güneydoğu Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin hemen güneyinde yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, sınırlarında bulunan Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep gibi dünya çapında ünlü olan illeri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Pek çok medeniyetin kesişim noktası olan bu güzel bölgemize Güneydoğu Anadolu’nun eşsiz güzelliklerini görmek isteyen yerli ve yabancı turistler için pek çok tur düzenleniyor.

Bu yazımızda Güneydoğu Anadolu’ya yolu düşenler için bu bölgemizde hangi mekanlara uğrayabileceklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, Güneydoğu turunda mutlaka görmeniz gereken yerler listemiz:

  • Balıklıgöl/Şanlıurfa

İçerisinde yüzen kutsal balıkları ve gölün oldukça yakınında yer alan tarihi yapıları ile ön plana çıkan Balıklıgöl, Şanlıurfa geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken adresler listemizde ilk sırada bulunuyor.

Şehir merkezinin hemen güneyinde bulunan Balıklıgöl, kendine has hikayesi ile yalnızca yerli değil yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

İbrahim Peygamber’in zalim hükümdar Nemrut tarafından ateşe atıldığı esnada ateşin suya odunların ise balıklara dönüştüğüne inanılan bir hikayeye ev sahipliği yapan Balıklıgöl, muazzam manzarası ile de görenleri büyülemeyi başarıyor.

  • Malabadi Köprüsü/Diyarbakır

Diyarbakır’ın simgesi haline gelen Malabadi Köprüsü, şehrin Silvan ilçesine son derece yakın mesafede bulunuyor.

Artuk Beyliği döneminde inşa edilen ve ulaşımı oldukça kolay olan bu köprü; dünyada kemeri en geniş köprü olma özelliği de taşıyor. Tamamen taştan yapılan ve uğruna şarkılar bestelenen Malabadi Köprüsü; tarihi eser tutkunları tarafından yoğun ilgi görüyor.

Diyarbakır seyahatiniz esnasında Malabadi köprüsüne uğrayabilir, burada bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz.

  • Nemrut Dağı/Adıyaman

Adıyaman sınırlarında bulunan ve 1988 yılında Milli Park olarak ilan edilen Nemrut Dağı; Cendere köprüsü, Yenikale, Eskikale gibi yapıları, dev heykelleri ve Karakuş tepesi ile tam anlamıyla mitolojiye ilgi duyanlara hitap ediyor.

Nemrut dağını dolaşırken en ünlü Yunan ve Pers tanrılarının heykellerine rastlayabiliyor, M.Ö 62 yılından kalma eserleri yakından görme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Kommagane Krallığı’na dair çoğu eserin yer aldığı Nemrut Dağı’nda geçmişe doğru fantastik bir yolculuğa koyulabiliyorsunuz.

  • Hızır yaylası/Gaziantep

Güneydoğu’nun en güzel yaylalarından biri olan Hızır yaylası, yemyeşil doğası ve muhteşem manzarası ile biraz soluklanmak ve yaz aylarında serinlemek istediğiniz anlarda yardımınıza koşuyor.

Gaziantep Amanos Dağları’nın hemen tepesinde konumlanmış olan yayla, dağ laleleri ve rengarenk çiçekleri ile adeta görenlerin içini açıyor.

Doğa tutkunlarından biriyseniz, kamp yapmak amacıyla yaz aylarında Hızır yaylasına uğrayabilir, bir süreliğine burada konaklayarak, harika bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Güneydoğu Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için yorumda bulun

    Güneydoğu Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Güneydoğu Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.