Doğu Ekspresi Rehberi

Ankara’dan hareket ederek Kars’a ulaşan kompartımanlı bir tren seferidir Doğu Ekspresi. Doğu istikametinde ilerlediği için bu adı almıştır. Bilet fiyatlarının ucuz olduğu, ülkemizin birçok yerinin görülebileceği ve muhteşem manzaralara tanık olunabilecek bir yolculuk macerası, hiç kuşkusuz doğu ekspresi nedir sorununun yanıtıdır.

Doğu Ekspresi; farklı yerlerin görülebileceği, farklı kültürdeki insanlarla tanışma, insanların biriktirdiği hikayeleri dinleme ve sohbet etme imkanı tanımaktadır. Doğu Ekspresi’nin son zamanlarda oldukça popüler olması nedeniyle, birçok yaş grubu tarafından hafta sonu kaçamağı olarak değerlendiriliyor. Doğu Ekspresi sayesinde Kars şehrinin turizmi de olumlu yönde etkilenmektedir. Bu nedenle, Kars’taki otellerde doluluk oranın oldukça fazla olduğunuz söyleyebiliriz.

Yolculuk Süresi

Yolculuk süresinin 24 saat yani bir gün sürdüğü bu güzel tren yolculuğunda sıkılmak mümkün değil. Yolculuk esnasında vagonları gezmek, dışarıdaki harika Türkiye manzarasını izlemek ve diğer seyyahlar ile tecrübeleri paylaşmak zamanın su gibi akmasını sağlamaktadır. Yolculuk süresi, kış aylarında hava şartlarına bağlı olarak 25-26 saat kadar da sürebilmektedir.

Nereden Nereye Gidiyor?

Doğu Ekspresi seferinin başlangıç noktası, Ankara Tren Garı’dır. Ankara ‘dan kalkan tren ile yolculuk Kars Tren Garı’nda sonlanmaktadır. Bu yolculuk esnasında tren; Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum ara duraklarında durmaktadır. Ara duraklardaki durma süresi seferin yoğunluğuna ve hava şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Küçük şehirlerde duruş mesafesi genellikle 4-5 dakika ile sınırlı iken, büyük şehirlerde 7-8 dakikalık duruşlar yaşanmaktadır.

 

Nasıl Gidilir?

 

Doğu Ekspresi, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere Ankara Tren Garı’ndan saat 18:00 ‘de hareket etmektedir. Ankara ‘dan başlayan yolculuk ise, trenin saat 18:30 civarında Kars ‘a ulaşması ile tamamlanmaktadır. Peki, bu yolculuğu deneyimlemek için doğu ekspresine nasıl gidilir sorusunu duyar gibiyiz. Bu işlem ise gayet basit.

Tren biletine dahil olan otobüs yolculuğu ile eski tren garından Irmak ‘a hareket ediyorsunuz. Zaten birbirine çok yakın olan eski ve yeni tren garı için yolculuk çok kısa sürüyor. Yolcular, arzu ettiği takdirde İstanbul ya da Eskişehir ’den hareket eden yüksek hızlı tren ile Ankara ‘ya ulaşabilirler. Tabi bu tren yolculuğu için ayrı bir bilet alınması gerekmekte ve tek yön bilet ücreti 70 Türk Lirası dolaylarındadır. Bu şekilde, Ankara Yeni Tren Garı’na gelerek Doğu Ekspresi ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

Bilet Fiyatları

 

Doğu Ekspresi’nde seyahat ederken kullanılabilecek çeşitli vagon türleri mevcuttur. Vagon türlerine göre fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Bu güzel tren yolculuğu için doğu ekspresi fiyatları hakkındaki bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

  1. Pulman Vagon Seçeneği

 

Tam Bilet: 46 Türk Lirası

Öğrenci Bileti (13-26 yaş arası): 36.50 Türk Lirası

60-64 Yaş Bilet: 36.50 Türk Lirası

65 Yaş Üstü Bilet: 23.50 Türk Lirası

Çocuk Bileti (7-12 yaş arası): 23.50 Türk Lirası

 

  1. Örtülü Kuşetli Vagon Seçeneği

 

Tam Bilet: 61 Türk Lirası

Öğrenci Bileti (13-26 yaş arası): 51.50 Türk Lirası

60-64 Yaş Bilet: 51.50 Türk Lirası

65 Yaş Üstü Bilet: 38.50 Türk Lirası

Çocuk Bileti (7-12 yaş arası): 38.50 Türk Lirası

 

  1. Yataklı Vagon Seçeneği – 2 Kişi İçin Alındığı Takdirde

 

Tam Bilet: 96 Türk Lirası

Öğrenci Bileti (13-26 yaş arası): 86.50 Türk Lirası

60-64 Yaş Bilet: 86.50 Türk Lirası

65 Yaş Üstü Bilet: 73.50 Türk Lirası

Çocuk Bileti (7-12 yaş arası): 73.50 TL

 

  1. Yataklı Vagon Seçeneği – 1 Kişi için Alındığı Takdirde

 

Tam Bilet: 116 Türk Lirası

Öğrenci Bileti (13-26 yaş arası): 106.50 Türk Lirası

60-64 Yaş Bilet: 106.50 Türk Lirası

65 Yaş Üstü Bilet: 93.50 Türk Lirası

Çocuk Bileti (7-12 yaş arası): 93.50 Türk Lirası

Bir Cevap Yazın

  1. Doğu Ekspresi Rehberi için yorumda bulun

    Doğu Ekspresi Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğu Ekspresi Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.