Bozcaada’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer

Çanakkale ilimizin şirin mi şirin bir ilçesi olan Bozcaada, Bölgemizin Gökçeada’dan sonra en büyük ikinci ilçesi olma özelliği taşıyor.

Tarihe damgasını vuran Troya savaşları esnasında Yunanlıların üs olarak kullandığı Aulis limanına da ev sahipliği yapan Bozcaada, gerek tarihi güzellikleri gerekse görenlerin hafızalarına kazınmayı başaran tabiat harikaları ile kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

Tarih boyunca İyonyalılar, Persler, Romalılar ve Bizans gibi pek çok medeniyete tabi olan bu ilçemiz, günümüzde yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor.

Özellikle adanın en yüksek noktasında yer alan ve muhteşem manzarası ile ön plana çıkan Göztepe’si ve pırıl pırıl suları ile deniz, kum ve güneş keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz plajları ile ünlü olan bu şehrimiz, sizleri bol bol tarih, mitoloji ve adrenalin dolu bir yolculuğa davet ediyor.

Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken 5 yer başlıklı bu yazımızda bu şirin kente yolunuz düştüğünde uğramanız gereken adreslere değinmek istiyoruz.

İşte, Bozcaada gezilecek görülecek yerler listemiz:

  • Bozcaada Kalesi

Bozcaada merkezde bulunan ve adaya giriş yapan herkesi görkemli ve heybetli yapısı ile selamlayan Bozcaada Kalesi’nin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği kesin olarak bilinmese de bu adanın tarihte Venedikliler, Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı pek çok tarihi kayıtlarda yer alıyor.

İç kısmındaki müzesi ile de ziyaretçilerine Bozcaada tarihi hakkında bilgi veren kale, özellikle yaz aylarında tıklım tıklım oluyor.

Bozcaada’ya deniz yolu ile ulaştığınızda ilk olarak Bozcaada Kalesi’ne muhakkak uğramanızı öneriyoruz.

  • Göztepe

192 metrelik yüksekliği ile adanın en tepe noktasında yer alan Göztepe, kuşbakışı tüm adayı izleyebilmenizi ve Bozcaada’nın görsel güzelliğine bir de yukarıdan tanık olabilmenizi sağlıyor.

Harika günbatım manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Göztepe’ye 40 dakikalık bir yürüyüş ardından ulaşabiliyorsunuz.

Bozcaada ile özdeşleşen üzüm bağları ve rüzgar gülleri ile çevrili olan Göztepe’ye araç yolu ile de ulaşma imkanınız bulunuyor. Ancak bu yolun biraz tehlikeli olduğunu ve yalnızca usta şoförler tarafından çıkılması gereken bir yol olduğunu ifade edebiliriz. Bu yüzden Göztepe’ye daha güvenli bir şekilde ulaşmak adına mutlaka yürüme yolunu tercih etmenizi öneriyoruz.

  • Bozcaada Ayazma Plajı

Merkeze yalnızca 7 km’lik bir uzaklıkta yer alan Bozcaada Ayazma plajı; son derece geniş olan güneşlenme terası, kumsallarında kiralanabilen şezlong ve şemsiyeleri ile yaz aylarında muhteşem bir deniz-kum ve güneş keyfi yaşayabilmenize aracılık ediyor.

Plaj bünyesinde hizmet veren restoranları, kafeleri, marketleri ile donatılmış olan bu plaj, tüm ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilmenizi de sağlıyor. Üstelik plajda deniz bisikleti, jet ski gibi deniz araçları da hizmetinize sunuluyor. Yani plaj keyfini eksiksiz bir şekilde çıkarabiliyorsunuz.

Oldukça temiz olan plajı ve berrak suları ile de adından söz ettiren bu plaja yolunuz yaz aylarında bu harika şehre düştüğünde uğramayı unutmayın!

  • Alexandria Troas

Tarihte Anadolu ile Makedonya arasında bir köprü niteliği taşıyan ve Büyük İskender’in anısına inşa edilen Alexandria Troas antik kenti, Bozcaada’nın hemen güneybatısında bulunuyor.

Tarih ve mitoloji tutkunlarına hitap eden bu kent, geçmişten kalan tarihi sur kalıntıları ve tarihi eserleri ile Bozcaada tarihine bir nebze de olsa ışık tutuyor. Ancak şehrin tarihi geçmişi hakkında daha çok bilgi edinilmesi için daha çok arkeolojik kazı çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor.

Antik kent keşiflerine ilgi duyuyorsanız, bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz Alexandria Troas antik kentine de geziniz esnasında muhakkak rotanızı çevirmelisiniz.

  • Bozcaada şarap fabrikaları

Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli eserinde de bahsettiği şarap fabrikaları, günümüzde şehrin temel geçim kaynaklarından biri olarak, binlerce yıldır varlığını sürdürüyor.

6 adet şarap fabrikasının yer aldığı Bozcaada’da özellikle yaz aylarında bu fabrikalara turlar düzenleniyor. Bu turlar esnasında birbirinden lezzetli şarapların tadına bakabiliyorsunuz.

Yaz aylarında deniz-kum-güneş keyfinize eşlik edecek lezzetli mi lezzetli şarapların tadına bakmak için şarap fabrikalarını da ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Bozcaada’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer için yorumda bulun

    Bozcaada’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bozcaada’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 5 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.