Gezilip Görülecek Dünya’nın En Güzel Volkanik Göller Listesi

Volkanik delikleri kaplayan krater göllerine volkanik göller de denir. Volkanik göl kraterleri benzersizdir çünkü çok asidik, volkanik gazlarla şişirilmiş yeşilimsi renkli suları içerebilirler. Eski veya aktif olmayan yanardağları kaplayan krater gölleri inanılmaz derecede temiz tatlı suya sahiptir. İşte gezilip görülecek dünya’nın en güzel volkanik göller listesi;

Krater Gölü Dağı Mazama, Oregon ABD

En tanınmış krater göllerinden biri Oregon’da bulunuyor, aslında 1,949 fit derinliğiyle ABD’nin en derin gölü! Bu gölü doldurmaktan tamamen yağmur ve kar sorumludur, bu da onu temiz bir su kaynağı haline getirir.

Krater Gölü Dağı Pinabuto – Luzon, Filipinler

1991’de Pinabuto yanardağı son kez patladı ve 20. yüzyılın en büyük ikinci volkanik patlamasını işaret etti. 400 yıldan fazla bir süredir uykuda olan Pinabuto, 1991’deki patlamasına kadar büyük ölçüde bilinmiyordu. Bununla birlikte, krater gölünden 35.000 yıl önce çok daha büyük bir patlamanın sorumlu olduğuna inanılıyor.

Quilotoa Krater Gölü, Ekvador

800 yıl önce epik bir VEI-6 patlaması bu krater gölünün oluşumuna neden oldu. Krater gölü artık 820 fit derinliğinde ve suda bulunan çözünmüş minerallerin ışığında yeşilimsi bir renk veriyor. Yanardağın doğu ucunda kaplıcalar oluşur ve gölün tabanında fumaroller bulunur.

Kelimutu Krater Gölü, Flores Adası, Endonezya

Flores Adası, biri çarpıcı bir turkuaz mavisi, diğer ikisi kırmızı ve yeşil arasında dalgalanan 3 farklı krater gölü içerir. 3 krater gölünün tamamı aynı volkandan geldiği için, bilim adamları şu anda neden hepsinin farklı renklerde olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Cennet Gölü, Baekdu Dağı – Çin, Kuzey Kore

ve Kuzey Kore sınırında, Baekdu Dağı yanardağının girişini gizleyen bu muhteşem krater gölü bulunuyor. 969 CE’de göl ilk olarak volkanik bir patlama nedeniyle yaratıldı, şu anda ortalama 699 fit derinliğinde. Ekim ayından haziran ortasına kadar ziyaret ederseniz göl buza döner.

Viti Jeotermal Krater Gölü, Askja – İzlanda

İzlanda’nın ücra merkezdeki dağlık bölgelerinde bu inanılmaz krater gölü bulunuyor. Askja adı, yakındaki dağların her yerinde bulunan kalderalara atıfta bulunur. Oskjuvatn adlı büyük bir göl, 1875’teki çok büyük bir patlamadan oluştu, bugün bölgedeki küçük kraterlerin çoğunu dolduruyor. İzlanda’nın en derin ikinci gölüdür ve çevresindeki kraterler yılın büyük bölümünde donuyor.

Krater Gölü Yak Loum – Ratanakiri, Kamboçya

Bu krater, Kamboçya’nın yoğun yağmur ormanlarında bulunur. 4.000 yıl önce şiddetli bir yanardağ, temiz ve berrak su tutan bu 157 fit derinliğindeki gölü yarattı.

Bir Cevap Yazın

  1. Gezilip Görülecek Dünya’nın En Güzel Volkanik Göller Listesi için yorumda bulun

    Gezilip Görülecek Dünya’nın En Güzel Volkanik Göller Listesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gezilip Görülecek Dünya’nın En Güzel Volkanik Göller Listesi için ilk yorumu yapabilirsin.