Adalar’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Prens Adaları ve İstanbul Adaları olarak da isimlendirilen, Anadolu yakasının hemen güney yakasında, Marmara Denizi’nin ise kuzeydoğusunda bulunan Adalar; harika gün doğum ve gün batım manzarası, irili ufaklı 9 adası ve köklü tarihi geçmişi ile gerek İstanbul ve Marmara bölgemizin gerekse ülkemizin en çok turist çeken turizm noktalarından biri olma özelliği taşıyor.

Bizans döneminde prenslerin sürüldüğü bir ada olduğu için Prens adaları olarak da isimlendirilen Adalar; günümüzde Büyükada, Burgazada, Kınalıada gibi toplamda 9 adadan meydana geliyor.

En büyük adası isminden de anlaşılacağı gibi Büyükada olan Adalar’ın merkezi de Büyükada olarak kabul ediliyor.

Adalar’da mutlaka yapmanız gereken 5 şey başlıklı bu yazımızda hepsi birbirinden şirin olan bu adalara yolunuz düştüğünde bu adreslerde neler yapabileceğinize kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, Adalar’a kadar gitmişken muhakkak yapmanız gereken aktiviteler:

Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edin!

19.yy’da inşa edilen, üç adet çana sahip olan bu ada, Rumlar tarafından ise Aya Yorgos olarak isimlendiriliyor.

Büyükada’nın en yüksek noktalarından birine konumlanmış olan bu ada, adeta Büyükada’nın simgesi olarak, adayı temsil ediyor.

Yaz kış fark etmeksizin yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören Aya Yorgi Kilisesi’nin bulunduğu tepeye faytonla çıkma şansınız bulunuyor. Tüm adanın manzarasını ayaklarınızın altına seren, nefes kesici gün batım manzarası ile sizi adeta büyüleyen Aya Yorgi Kilisesi’ne geziniz esnasında uğramayı asla unutmayın!

Değirmen Tepesi’nden Heybeli adayı izleyin

Adalar’ın en büyük ikinci adası olan, pek çok edebi eserde yazarların övgü ve sevgiyle bahsettiği Heybeliada, yemyeşil doğası, Rumlara ait tarihi yapıları ve kalıntıları, yaz aylarında tıklım tıklım olan plajları ile Adalar’ın en uğrak noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Yaz aylarında deniz sefası sürebileceğiniz adada tarihi bir yolculuğa koyulmak istediğinizde ise adanın en gözde noktalarından biri olan Değirmenci tepesine doğru yol almanız gerekiyor. Heybeliada’nın zirvesinde bulunan Değirmen tepesi, Rumlara ait tarihi eser ve kalıntıları ile tarihsel yolculuklardan hoşlananlara hitap ediyor.

Heybeliada’nın tarihine ışık tutan Değirmen Tepesi’nden aynı zamanda adanın şahane manzarasını kuşbakışı olarak izleme fırsatına da sahip oluyorsunuz.

Heybeliada’nın plajlarını, eğlence mekanlarını, yürüyüş alanlarını dolaştıktan sonra Değirmen Tepesi’ne uğrayabilir, mitolojik bir atmosfer soluyabilirsiniz.

Prenses Koyu Plajında Deniz ve Güneşin Keyfini Çıkarın

Büyükada’nın en gözde ve en çok tercih edilen plajlarına ev sahipliği yapan Prenses Koyu, berrak denizi ve temiz sahilleri ile denize gönül rahatlığıyla girebileceğiniz bir adres olma özelliği taşıyor.

Sahil boyunca pek çok şezlong ve plaj civarında bir şeyler atıştırabileceğiniz restoranlar bulabileceğiniz Prenses Koyu Plajı’nda makul fiyatlara yaz tatili yapabiliyorsunuz.

Yaz aylarında Adalar’a yolunuz düştüğünde bu koya hem aileniz hem de arkadaşlarınızla uğrayabilirsiniz.

Büyükada Rum Yetimhanesi’nde tarihe tanıklık edin

Dünyanın en büyük ahşap mimari örneği olma unvanına sahip olan Büyükada Rum Yetimhanesi, ilk olarak 1898 yılında inşa edildikten sonra otel olarak kullanılsa da 2. Abdülhamit’in emri üzerine otel olması yasaklandıktan sonra patrikhaneye bağışlanmış.

1960 yılına kadar yetimhane olarak kullanılan bu bina, ardından da kışlaya çevrilmiş. Günümüzde oldukça eski bir bina görünümü bulunan bina, heybetli görünümü ile sizi adeta o döneme kadar götürüyor.

Biraz hüzün biraz da acı hissedeceğiniz binayı gördüğünüzde bol bol fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda Manastır Tepesi’nde bulunan bu binanın yer aldığı topraklardan Büyükada manzarasının fotoğraflarını çekmeye de doyamayacaksınız!

Adalar Müzesi’ni Baştan Sona Dolaşın

20 bin üzerinde belgesi, tarihi eser ve objeleri ile adeta Adalar’ın tarihini aydınlatan Adalar Müzesi, Büyükada geziniz esnasında uğramanız gereken adreslerden biri olarak, sizlere kucak açıyor.

Neredeyse 9 adadan yapılan kazı çalışmaları sonrasında çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Adalar Müzesi’nde aynı zamanda pek çok tarihi belge de sergileniyor.

Baştan sona dolaşmak isteyeceğiniz, en ufak bir ayrıntısını bile atlamayacağınız Adalar Müzesi’nin buram buram tarih kokan sıra dışı atmosferi bile sizi büyülemeye yetecek!

Keyifli bir tatil geçirmeniz dileğimizle…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Adalar’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey için yorumda bulun

    Adalar’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adalar’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey için ilk yorumu yapabilirsin.