Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Yaşam

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Yaşam

 

Pek çoğumuzun bildiği üzere günümüzde insanlar yurt dışına seyahati ve yurt dışında yaşamayı önemli bir tecrübe olarak görüyorlar. Özellikle Avrupa ülkeleri vatandaşları, devlet desteği ile kolayca yurt dışı seyahatleri gerçekleştirebiliyorlar. Durum böyleyken ülkemizin vatandaşları için de aynı düşünce yapısının geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kolaylıkların tanındığı bir yurt dışı seyahati, yurt dışında iş kurma ve yaşama olanağı için öncelikli adresimizin Ankara Anlaşması Vizesi olması gerektiğini söylemekte fayda var. İsterseniz Ankara Anlaşması Vizesi’nden nasıl faydalanacağınıza ve bu doğrultuda İngiltere vizesi alabilme sürecine bir göz atalım.

 

Ankara Anlaşması Vizesi’nden faydalanma hakkı İngiltere’de iş kuracak her Türk vatandaşına verilmiştir. Ankara Anlaşması ile İngiltere vize başvurusu yapabilmek için İngiltere’de iş kurma planınız olması gerekiyor.

 

Başvuru için gerekenler

 

⁃        Başvuru yapmadan önce kuracağınız işle alakalı çalışmalar yapmalı ve bu çalışmalarınızı dosya haline getirmelisiniz. Oluşturduğunuz dosyanın içinde yapacağınız işin tanımı, gireceğiniz sektörle alakalı pazar araştırması ve yine yapacağınız işle alakalı bilgi, birikim ve tecrübenizi gösteren evraklar olmalıdır.

⁃        Bu dosyaların yanında pasaporta uygun iki adet fotoğraf

⁃        Üzerinize kayıtlı bir hesapta size ve yanınızda götüreceğiniz aile bireylerinize yetecek kadar nakit para

⁃        Eğer kendi üzerinize olan hesapta paranız yoksa ve başka birinin hesabından para alacaksanız, bu paranın size neden verildiği ile alakalı belge,

⁃        Müşterisi olduğunuz bankanın son 6 aylık hesap ekstresi,

⁃        Pasaport ve halihazırda yaşadığınız yerin ikametgah belgesi

 

İş İmkanları

 

Ankara Anlaşması ile vize alabilmek için İngiltere’de iş kurmanız gerekiyor demiştik. Bu konuda dikkatimizi başvurucuların Ankara Anlaşması Vizesi ile vize almak için yoğun talep göstermesini sağlayan en önemli husus ise bu vize çerçevesinde iş kurmak için herhangi bir sektör sınırlamasının olmaması. Yani legal olduğu sürece istediğiniz sektörde iş kurabilirsiniz. Bunun yanında, hali hazırda mevcut olan bir işe ortak olarak katılabilirsiniz.

 

Vizeyi Aldıktan Sonraki Süreç

 

Ankara Anlaşması Vizesi ilk 1 yıl için deneme süresine sahip olan bir vizedir. Bu 1 yıllık sürenin ardından vizenizi 3 yıl daha uzatabilirsiniz. Vizenizi uzatabilmek için belirttiğiniz işi sürdürmeniz gerekiyor. Uzatma vizesinin bitiminde 3 yıl daha çalışma iznini uzatma vizesi için başvurabilirsiniz. Bu süreçte toplam 5 yıl geçirdikten sonra süresiz oturma izni almaya hak kazandınız demektir. Ayrıca süresiz oturma izni aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz işi yapma zorunluluğu kalmıyor ve istediğiniz herhangi bir işte çalışabiliyorsunuz.

 

Eş ve Aile Durumu

 

Eğer evli iseniz eşiniz ya da -varsa- 18 yaşından küçük çocuğunuz da sizinle birlikte İngiltere vizesi alabiliyor. Birlikte İngiltere’ye götürdüğünüz eşiniz de sizinle beraber aile durumundan dolayı çalışma iznine sahip olacaktır. Vize uzatma işlemlerinde de sizinle birlikte eşiniz ve aile bireylerinizin vizeleri de uzatılacaktır.

 

İngiltere Vatandaşlığı

 

Ankara Anlaşması vizesi ile gidenler 6 yıl boyunca İngiltere’de bulunduktan sonra İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapma hakkı kazanıyorlar. Bulunduğunuz süreçteki uyumunuz ve davranışlarınız vatandaşlık ve pasaport alabilmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

 

Görüldüğü üzere Ankara Anlaşması ile İngiltere’de yaşamak, çalışmak ve vatandaşlık almak biz Türk vatandaşları için bir ayrıcalık olarak nitelendirilebilir. Ankara Anlaşmasını özel kılan bu etkeni hatırlatmakta fayda olduğunu tekrar belirtebiliriz.

 

Bu vizeyi şahsi olarak alabileceğiniz gibi bu noktada Ankara Anlaşması danışmanlık hizmeti alarak vizeyi alma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Yaşam için yorumda bulun

    Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Yaşam için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Yaşam için ilk yorumu yapabilirsin.