Yürüyerek Seyahat Etmek

Yürüyerek etmek, çoğu kişinin hayalidir. Fakat özellikle uzak mesafelerde tercih edilmeyen bir seyahat biçimidir. Uzun mesafeyi yürüyerek gitmek seyahatlerinizde tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Bu yüzden yürüyerek seyahat ederken her zaman bir tehlikeye maruz kalabileceğinizi bilmeniz gerekir. Eğer yürüyerek seyahat edecekseniz bunu hesaba katarak bütün güvenlik tedbirlerinizi de yanınıza almanız gerekmektedir.

Yürüyerek etmek konusunda herhangi bir bilgi birikimine sahip değilseniz merak etmeyin yazımızda sizlere bu konuda gerekli olan bilgileri vereceğiz. Bu konuda sizlere vereceğimiz ilk bilgi; yürüyerek seyahat etme ayak ve beden gücünüze ve yürüyüş performansınıza göre değişim gösterir.

Neden Yürüyerek Etmek?

İlk olarak o kadar gelişmiş ulaşım araçları varken, neden yürüyerek seyahat etmeyi tercih etmeniz gerektiğini açıklayalım. Birçok kişi normal ulaşım araçlarıyla seyahat etmek gibi kolay bir yol varken yürüyerek seyahat etmeyi tercih etmiyorlar. Fakat bazı macera severler adım adım seyahat etmeyi ulaşım araçlarına tercih ediyorlar.

Doğada Yürüyüş Yapma

Yürüyüşle seyahat eden kişilerin büyük bir bölümü doğada yürüyüş yapmayı sever. Doğada yürüyüş yapmanın belli kuralları vardır. Genellikle grup halinde yürüyüş yapılır ve tek tek yürünür. Grupta en önde yer alan kişi ekip başı olarak adlandırılır. Ekip başının yürüyerek seyahat ve doğada yürüyüş konularında deneyimli olması gerekir.

Doğa yürüyüşlerinde en sonda yer alan kişi ise son adamdır ve ekip başının yardımcısıdır. Ekip başı ve yardımcısının görevi, ekiptekileri gözden kaybetmemek ve herhangi bir olumsuzluğa karşı hazırda bulunmaktır.

Solo Yürüyüş Yapma

Solo yürüyüş yani tek başına yapılan yürüyüşün herhangi bir kuralı yoktur. Burada dikkat etmeniz gereken kendi seyahat rotanız üzerinde seyahat etmenizdir. Çoğu kişi adım adım seyahat ederek uzun yolların kat edilip edilemeyeceğini merak ediyor. Alışılmışın dışında bu şekilde seyahat ederek kilometrelerce yol giden kişiler var.

Yürüyerek seyahat etmenin en büyük avantajlarında birisi; çevreyi gözlemleyebilirsiniz. Bir gezginin mutlaka fotoğraf makinesi olur. Fotoğraf makinenizle bu yerleri fotoğraflayabilirsiniz. Yürüyerek seyahat etmenin en büyük avantajlarından birisi ise; sağlığınızı çok olumlu etkilemesidir. Bu şekilde seyahat ederken hem kalorilerinizi yakarsınız hem de kendinizi zinde hissedersiniz.

Eğer yürüyeceğiniz mesafe çok uzunsa mutlaka çantanıza ufak bir sağlık ekipmanı bulundurun. Ek olarak çantanızı hazırlarken savurgan bir şekilde eşyalarınızı yerleştirmeyin olabildiğince düzenli yerleştirmeye dikkat edin. İlerleyen yazılarımızda yürüyerek seyahat ederken mutlaka yanınızda bulunması gereken malzemeler hakkında bilgi vereceğiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Yürüyerek Seyahat Etmek için yorumda bulun

    Yürüyerek Seyahat Etmek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yürüyerek Seyahat Etmek için ilk yorumu yapabilirsin.