Ziyaret Edince Huzur Bulacağınız Köyler

Belki de tatilden beklentiniz sadece sessiz ve huzurlu bir ortamdır. Ziyaret edince huzur bulacağınız köyler size bu imkanı sağlayacaktır.

Ne kadar deniz, kum ve güneş bir tatilin ana parçalarından birisi olsa da bazı insanlar doğayla iç içe olmak ve sessizlik isterler. Bizde ziyaret edince huzur bulacağınız köyler listemizde sizlere bu imkanı sağlayacak dünyanın dört bir yanından köyleri paylaşacağız.

1-Burano – İtalya

İtalya’da bulunan Burano köyü, küçük Venedik diye anılıyor. Aynı zamanda köyü renklerin buluştuğu yerler olarak da tanımlayabiliriz. Köyde yan yana dizili rengarenk evler insanlara fotoğrafına bakarken bile huzur veriyor. Rivayetlere bakacak olursak evlerin rengarenk boyanmasının sebebi; geçmişte Burano erkeklerinin çok içmesi ve geceleri evlerini karıştırmaması içinmiş. Köy aynı zamanda dantelleriyle de ünlü. Tamamen el işçiliği ile yapılan danteller insanları adeta büyülüyor.

2-Reine – Norveç

Reine, Norveç’te bulunan küçük bir balıkçı köyüdür. Köy 1743 yılından beri ticaret merkezi olarak kullanılıyor. Aynı zamanda Norveç turizminde de önemli bir yere sahiptir. Köyün merkeze uzak olmasına rağmen her yıl binlerce turist çekmesi dikkat çekiyor. Reine’de mavi ve yeşilin buluşmasına ek olarak küçük balık evleri de ayrı bir atmosfer yaratıyor. Köyde sessizliği, huzuru ve oksijeni aynı anda bulabilirsiniz.

3-Oia – Yunanistan

Yunanistan’ın Oia köyü son yıllarda çiftlerin romantik bir için tercih ettiği köyler arasında yer alıyor. Köyün masmavi denizinin yanı sıra mavi kubbeli kilisesi ve beyaza boyanmış evleri masallardaki şehirlere benziyor. Oia kayalıkların üzerine kurulan bir köy olduğu için çoğu yolu yokuştur. Köyde ulaşım genellikle eşekler ve merdivenler kullanılarak yapılmaktadır.

4-Shirakawa-go –

Shirakawa-go, geleneksel bir Japon köyüdür diyebiliriz. Köydeki evlerin çatıları çığ düşmelerinden etkilenmemesi için çok güçlü bir şekilde yapılmıştır. Gizemli ormanların ve yüksek dağların içerisinde olan köy, mistik ve huzurlu bir tatil için sizlere kapılarını açıyor. Shirakawa-go, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

5-Colmar – Fransa

Alman ve Fransız kültürünü bir arada yaşamak ister misiniz? Almanya ve Fransa sınırında bulunan Alsace bölgesinde yer alan köyü sizlere bu imkanı sunuyor. Colmar, geçmişten günümüze kadar özgünlüğünden hiçbir şey kaybetmemeyi başarmış bir köydür. Köyde bir pastaneye gittiğiniz zaman Alman ve Fransız tatlılarını bir arada bulabilirsiniz.

6-Bibury – İngiltere

İngiltere’de güneybatı kısmında yer alan nefes kesici güzelliğe sahip olan Costwold bölgesinin içerisinde yer alan Bibury yeşilliğin içerisindeki dik çatılı evleriyle dikkat çekiyor. Köyde yer alan evler 17. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ek olarak köyde ortaçağdan kalma hanlarda var.

Bir Cevap Yazın

  1. Ziyaret Edince Huzur Bulacağınız Köyler için yorumda bulun

    Ziyaret Edince Huzur Bulacağınız Köyler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ziyaret Edince Huzur Bulacağınız Köyler için ilk yorumu yapabilirsin.