Gezilmesi Gereken Kayalıklar

Dünya üzerinde doğa harikaları arasında kayalıkların ve kayalık görüntülerinin muhteşem bir tablo ortaya çıkardığı herkes tarafından kabul görmektedir. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan kayalıklar, zaman içerisinde şekillenerek günümüzdeki son hallerini almışlardır. Biz her ne kadar fark etmesek de onlar kendilerini gelecek nesle hazırlamakta ve bu yönde şekillenmektedirler. Eğer bir seyahat planınız varsa, bu kayalıklara gitmeyi ve bu kayalıklar eşliğinde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Gezilmesi Gereken Kayalıklar

Peri Bacaları

Birçok doğa olayının bir araya gelmesiyle oluşan Peri Bacaları, dünya üzerinde en yakınımızda olan kayalık türlerinden biridir. Doğal güzellik denildiği zaman akla ilk gelen güzelliklerden biri olan Peri Bacaları, birkaç milyon yıl kadar önce, rüzgar ve yağmur sularının aşındırarak, aktif volkan küllerinin yumuşak parçalarını dökmesiyle oluşan yapılardır. Manzara ve görüntü bakımından büyük bir huzur veren Peri Bacaları, dünyaca ünlü olan kayalıklar olarak bilinmektedir. Yerli ve yabancı birçok turistin akın ettiği Peri Bacalarını henüz görmediyseniz, çok şey kaçırdığınızı belirtmemiz mümkün.

Ha Long Körfezi

Ha Long Körfezi

’da bulunmakta olan Ha Long Körfezi, kayalıklar konusunda dünyaca ünlü olan bölgelerden biri. Deniz sularının alçalması, yükselmesi ve diğer hareketleriyle oluşan bu kayalıklar, günümüzdeki halini alarak muhteşem bir görünüm kazanmıştır. Tamamen kendine has bir doğası ve görüntüsü olan Ha Long Körfezi, irili ve ufaklı olmak üzere 1600 adayı da içerisinde bulundurarak, dünyada eşi benzerine nadir rastlanacak bir görüntüyü ziyaretçilerine sunmaktadır. Vietnam’da bir inanışa göre, işgaller sırasında işgalcilerin uzak tutulması adına, denize gelen ejderhalar kayaları bu şekle sokarak, düşmanların deniz dışında kalmasını sağlamış.

Moeraki Kayaları

Moeraki Kayalıkları

’da son derece meşhur  olan Moeraki Kayaları, Koekohe Sahili’nde yer alan kayalıklardır. Şekilleri itibari ile görsel açıdan hem şaşırtıcı hem de büyüleyici bir özelliğe sahip olan Moeraki Kayaları, görünüşü nedeniyle bir kaplumbağa kabuğunu anımsatmaktadır. Yine milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olan bu kayalar, deniz tabanında meydana gelen tortullaşmanın eseri olarak karşımıza çıkmaktadır. Taşların etrafında karbonat birikmesi, söz konusu kayaların  bu şekli almasına neden olmuştur. Ha Long Körfezi’nin efsanesi olduğu gibi Moeraki Kayaları’da bir efsaneye bağlı tutulmaktadır. Bu efsane ise şu şekilde anlatılmaktadır: Atalar yıllar önce kanolarında yılan balıkları ve bal kabakları taşımaktadırlar. Ancak bu kanolar bir lanet nedeniyle batmış, yılan balıkları ve bal kabakları denize dökülmüştür. Dökülen yılan balıklarının ve bal kabaklarının yansımaları ise bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Gezilmesi Gereken Kayalıklar Gezilmesi Gereken Kayalıklar için yorumda bulun

    Gezilmesi Gereken Kayalıklar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gezilmesi Gereken Kayalıklar için ilk yorumu yapabilirsin.