Ülkemizin Görülmeye Değer En Güzel Kanyonları

Her bir köşesi birbirinden güzel doğa harikaları ile sarıp sarmalanmış olan, dört mevsim cenneti yaşamamıza olanak tanıyan ülkemizde, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başaran pek çok kanyonun yer aldığını biliyor muydunuz?

Dünya çapında üne kavuşan, fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez adresleri arasında yer alan bu kanyonları her yıl binlerce turist ziyaret ediyor ve doğanın eşsiz güzelliğine tanık olma şansı elde ediyor.

Bu yazımızda doğa ve fotoğraf tutkunları için kartpostal tadında fotoğraf kareleri yakalayabilmelerine imkan tanıyan Türkiye’nin en güzel kanyonları listemizi sizlerle kısaca paylaşmak istiyoruz.

İşte, ülkemizin en güzel kanyonları listemiz:

  • Muğla Saklıkent Kanyonu

Antalya-Muğla sınırlarında yer alan Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın zaman içerisinde sularıyla aşındırarak oluşturduğu Muğla Saklıkent Kanyonu, 200 metre yüksekliği ve 18 km uzunluğu ile  şahane doğal güzelliklerimiz arasında yer alıyor.

1996 yılında Saklıkent Milli Parkı unvanına kavuşan ve devlet koruması altına alınan bu kanyon, maki, kızılçam ve sedir ağaçları ile çevreli yemyeşil doğası ve vadi boyunca akan serin mi serin suları ile adeta cennetten bir köşeyi andırıyor.

Muğla’ya yolunuz düştüğünde adeta şehir ile özdeşleşen Saklıkent Kanyonu’na mutlaka uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • Balıkesir Şahinderesi Kanyonu

 

Edremit sınırlarında yer alan, aynı zamanda Kaz Dağı Milli Parkı’na dahil olan Şahin deresi Kanyonu, sularında serinleyebileceğiniz masmavi ve berrak suları ile size muhteşem bir dalış keyfi tanımanın yanı sıra kanyon etrafında sıralı çam ve kekik ağaçlarının eşliğinde, doğayla iç içe harika bir yürüyüşün keyfini çıkarma ayrıcalığı tanıyor.

Ülkemizin en nadide milli parklarından biri olarak kabul edilen Kaz Dağı’na uğradığınızda Şahin deresi kanyonunu da ziyaret etmeyi unutmamanızı öneriyoruz.

  • Kastamonu Valla Kanyonu

Karadeniz’in en şirin tatil beldelerinden biri olan Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesindeki Valla Kanyonu, 800 metreye varan derinliği ile dünyanın en derin 2. kanyonu olma özelliği taşıyor.

Ulaşımı da son derece basit olan bu kanyon, yeşilin içine gizlenmiş bir hazine olarak, ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Karadeniz turunuz esnasında Kastamonu Valla Kanyo’nuna da rotanızı çevirmeyi asla ihmal etmeyin!

  • Tokatlı Kanyonu Karabük

Safranbolu Karabük’ün simgesi haline gelen, görkemli manzarası ile görenleri büyüleyen Tokatlı Kanyonu, vadi tabanına inen merdivenleri ile ziyaretçilerine eşsiz bir kanyon deneyimi vaat ediyor.

Henüz el değmemiş doğal güzellikleri ve yemyeşil ormanlık alanı ile dikkat çeken Tokatlı Kanyonu’nu da mutlaka gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

Şimdiden keyifli eğlenceler.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Ülkemizin Görülmeye Değer En Güzel Kanyonları için yorumda bulun

    Ülkemizin Görülmeye Değer En Güzel Kanyonları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ülkemizin Görülmeye Değer En Güzel Kanyonları için ilk yorumu yapabilirsin.