Ülkelerin Kahvaltı Çeşitleri

Aslında kahvaltı sadece bir öğün değil aynı zamanda bir kültür şeklidir. Ülkelerin kahvaltı çeşitleri kültürlerini yansıtan esintiler barındırmaktadır. İnsanların yediği yemeklerden tarihlerine, geçmişlerine ve yaşadıkları çevreye dair bilgiler edinebilirsiniz. Yazımızda sizlere farklı ülkelerin kahvaltı çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

İskoçya

İskoçyalıların kahvaltı tabağı bizim pek alışık olmadığımız bir kahvaltı tabağıdır. İçeriğine baktığımız zaman her ne kadar biraz ağır gibi duruyor olsa bile sağlıklı ve doyurucu olduğunu görebiliyoruz. Kahvaltı tabağında yulaf ezmesi, bir çeşit sakatat, soğanla harmanlanan et, yumurta, tuz, baharat ve hamur işi veya karbonhidratlı bir parça ekmek yer alıyor. Güne bu şekilde başlamak kesinlikle enerji verici olacaktır.

İtalya

İtalyanlar çok güzel pizzalara ve birbirinden farklı soslara sahiptir. Fakat bütün görkemli yemeklerini akşam yemeğine ayırıyor gibiler. Çünkü kahvaltıda oldukça mütevazi bir menüleri olduğunu görüyoruz. Taze kruvasan ve ol köpüklü bir fincan cappuccino ile sade ve güzel bir İtalyan kahvaltısı yapabilirsiniz.

Alaska

Karların ve buzların ülkesi olan Alaska’da yaşasaydınız sizce nasıl bir kahvaltı yapardınız? Alaska’nın klasikleşmiş kahvaltısı genellikle pankek üzerine yumurta ve kızartılmış ren geyiği etiyle yapılmaktadır. Bu kahvaltı dışarıdan bakıldığı zaman her ne kadar ağır bir kahvaltı gibi görünüyor olsa da buzlarla kaplı soğuk bir iklimin zorlukları düşünüldüğü zaman güzlü kalmak için protein ağırlıklı olacak şekilde beslenmeleri gayet normaldir.

Geleneksel bir Alman kahvaltı tabağında ’nın yöresel peynirlerinin, taze ekmek şeklinde karbonhidratının, sosis, sucuk ve pastırmanın olduğunu görebilirsiniz. Bu kahvaltının yanında ise genellikle bir fincan kahve içilmektedir.

Hiç bir Japon’un nasıl kahvaltı ettiğini düşündünüz mü? Genellikle klasik bir Japon kahvaltı tabağında soya sosu, tofu, balık ve pirinçle beraber hazırlan bir tabak Japonların kahvaltısını oluşturmaktadır. İstenildiği takdirde bu kahvaltıya yumurta da eklenilmektedir. Bu şekilde hazırlanan bir kahvaltının genellikle çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Çin Halk Cumhuriyeti

Çinlilerin kahvaltısına baktığımız zaman pek alışık olmadığımız ve ağır olan bir kahvaltı bizleri karşılar. Çin’de genellikle öğlen ve akşam yemeklerinde de görebileceğimiz soslar, taze sebzelerle ve pirinçle harmanlanmış olan bir kocaman kase noddle kahvaltı olarak da tüketilmektedir. Fakat Çin’in farklı bölgelerinde Çin’e özgü olan hamur işleri ve böreklerle hazırlanan kahvaltı tabakları da bulunmaktadır.

Brezilya

Brezilya’da bizim kültürümüze benzeyen bir kahvaltı tabağı olduğunu görüyoruz. Brezilya’da güne başlarken yapacağınız kahvaltıda karşınıza gelen tabakta birkaç çeşit peynir, taze ekmek, reçel, salam, pastırma ve tereyağı yer alır.

Bir Cevap Yazın

  1. Ülkelerin Kahvaltı Çeşitleri için yorumda bulun

    Ülkelerin Kahvaltı Çeşitleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ülkelerin Kahvaltı Çeşitleri için ilk yorumu yapabilirsin.