En Garip Müzeler

İnsanlar zaman zaman hoş vakit geçirmek için zaman zaman ise bir şeyler öğrenmek için ziyaretleri yaparlar. Fakat bazen ziyaret ettiğiniz müzeler sizi çok fazla düşündürmenin yanı sıra şaşırtabiliyor. Bazı müzelerde erotik sanat koleksiyonlarını bazı müzelerde ise kadavraları görebilirsiniz. Yazımızda sizlere en garip müzeler hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlık Müzesi – Almanya

En garip müzeler arasında ilk sırada Almanya’da bulunan İnsanlık Müzesi gelmektedir. Müzenin garip yanı ise; sırlarla dolu olan insan bedenlerinin yer almasıdır. Müzede yer alan bedenlerin hepsi öldükten sonra vücutlarını araştırılması için bağışlayan kişilerden oluşmaktadır.

İşkence Müzesi – Hollanda

Hollanda’nın başkenti olan ’da yer alan İşkence Müzesi, her türlü işkence aletinin yer aldığı bir müzedir. Korkutucu ve loş koridorlardan oluşan müzede çeşitli boyutlarda kesici aletler, engizisyon sehpaları, kafatası kırıcılar ve giyotin gibi farklı aletler bulunmaktadır. Yılın belli zamanlarında bu aletler görevlilere takılıyor ve korkutuculuk daha fazla artıyor.

Erotik Sanat Müzesi – ABD

Erotik Sanat Müzesi’nin ismi gibi içerisinde yer alan eserlerde çok ilginçtir. Miami’de bulunan dünyanın en büyük erotik sanat koleksiyonuna sahiptir. Aynı zamanda müzenin sahibi de hayatı boyunca erotik sanat üzerine akademik çalışmalarda bulunmuş ola 71 yaşındaki Naomi Wilzig’dir.

Hamam Böceği Müzesi – ABD

Hamam böceğinin müzesi olur mu? Demeyin. Oluyor işte… Hamam Böceği Müzesi, ABD’de Texas eyaletinde yer alıyor. Müzenin kurucusu ise böcek ilaçlama uzmanı Michael Bohdan’dır. Müzede binlerce hamam böceği sanatı yer alıyor.

Kurşun Kalem Müzesi – İngiltere

Kurşun kalem üretiminden tarihine kadar her şeyi İngiltere’de ki kurşun kalem fabrikasında görebilirsiniz. Bir efsaneye göre 1500’lü yıllarda İngiltere’de Cumberland kentinde meydana gelen bir fırtına neredeyse bütün ağaçları kökünden koparır. Bu sayede ağaçların altında yer alan siyah madde keşfedilir. Bu maddeyi önceden çobanlar koyunları işaretlemek için kullanır ve adına da grafit denir. Sonrasında ise; kurşun kalem yapımında kullanılmaya başlanır.

Tembellik Müzesi – Kolombiya

Tembelliğe ithaf edilen müze, Kolombiya’nın başkenti olan Bogota’da yer almaktadır. Müzenin amacı ise; insanların izin ve tatil dönemlerinde aşırı çalışma ve bunun karşıtı olan temellik ile ilgili arada bir denge kurmasını sağlamaktır. Müzede televizyonun önünde yer alan hamaklar, kanepeler ve yataklarla çalışmaktan kaytarmayı sembol eden her türlü eşya yer almaktadır. Yer ala etkinlikle ise hızlı şehir yaşamından ve iş baskısından kurtulmak için çok idealdir.

Bir Cevap Yazın

  1. En Garip Müzeler için yorumda bulun

    En Garip Müzeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En Garip Müzeler için ilk yorumu yapabilirsin.