Türkiye’nin En Güzel Kaplıcaları

Kaplıca turizmi, pek çok fay hattı üzerinde bulunan ülkemizde son derece gelişmiş bir turizm çeşidi olarak hem yerli hem yabancı turistler tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

Neredeyse tüm bölgelerinde pek çok kaplıca tesisine ev sahipliği yapan ülkemizdeki kaplıcalar, çoğu hastalığı iyileştirici özellikleri ile ön plana çıkıyor. Özellikle romatizmal hastalıklara sahip kişilerin yoğun bir rağbet gösterdiği bu kaplıcalar, hastaların hem keyifli ve huzurlu bir tatil geçirmelerine hem de şifa bulmalarına olanak tanıyor.

Türkiye’nin en güzel kaplıcaları başlıklı bu yazımızda pek çok derde deva olan, hiç çekinmeden uğrayabileceğiniz, bir kez uğradığınızda en az birkaç gün boyunca tatil yapmak isteyeceğiniz kaplıcaları sizlerin bilgisine sunmak istiyoruz.

İşte, ülkemizin en güzel kaplıcaları listemiz:

  • Afyon Sandıklı(Hüdai) Kaplıcası

Kaplıcalar diyarı olarak da adlandırılan Afyon’un en popüler kaplıcalarından biri olan Sandıklı Kaplıcası, 42 ile 53 0C arasında değişiklik gösteren şifalı suları ile felç, deri hastalıkları, faranjit gibi hastalıkları doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Yüksek oranda kükürt içeren bu kaplıca, bileşenlerinde yer alan kükürt sayesinde hastalıkları tedavi etmekle kalmıyor, aynı zamanda cildimizi de güzelleştiriyor.

Özellikle güzellik iksiri olarak da isimlendirilen çamur banyoları ile de sıklıkla adından söz ettiren Hüdai kaplıcası, ameliyat yarası gibi çoğu yara çeşidini de kısa bir süre içerisinde iyileştiriyor.

Güzelliğinize güzellik katmak, daha genç bir görünüme kavuşmak, hepsinden öte sağlık sorunlarınıza bir çözüm bulabilmek adına Hüdai kaplıcasına uğrayabilirsiniz.

  • İstanbul Tuzla Kaplıcaları

Bol miktarda sodyum içeren Tuzla kaplıcaları, İstanbul ve çevresinde yaşayanların sık sık ziyaret ettikleri bir kaplıca olmanın ötesinde yabancı turistler tarafından da tercih edilen bir kaplıca olarak biliniyor.

Bileşenlerinde yer alan yüksek orandaki sodyum sayesinde astım başta olmak üzere pek çok üst solunum yolu rahatsızlığını iyileştiren Tuzla kaplıcaları, bir yandan da sedef gibi cilt hastalıklarını da iyileştiriyor.

Termomineral havuzu ile ziyaretçilerine havuz keyfi yaşama imkanı da tanıyan Tuzla kaplıcalarına şayet İstanbul ya da çevresinde yaşıyorsanız, haftasonu minik bir kaçamak yapmak adına uğrayabilirsiniz.

  • Ankara Kızılcahamam Kaplıcası

Başkentin en ünlü kaplıca tesislerinden biri olan Kızılcahamam Kaplıcası, modern konaklama tesislerinde yaz kız fark etmeksizin çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Karaciğer, kalp ve kadın hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile adından söz ettiren Kızılcahamam Kaplıcası, Roma ve Selçuklular döneminde inşa edilen iki adet kaplıcadan oluşuyor.

Büyük ve Küçük Kaplıca olarak isimlendirilen bu kaplıcalara Ankara civarında yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden uğramanızı öneriyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’nin En Güzel Kaplıcaları için yorumda bulun

    Türkiye’nin En Güzel Kaplıcaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’nin En Güzel Kaplıcaları için ilk yorumu yapabilirsin.