Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer

Marmara Bölgemizin en uç noktasında yer alan, Yunanistan ve Bulgaristan ile komşu olan Edirne; binlerce yüzyıl öncesine kadar uzanan köklü tarihi geçmişi ve dimdik ayakta durmayı başaran tarihi binaları ile ülkemizin turizm potansiyeli son derece yüksek olan şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihi güzelliklerin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan bu şehrimiz; Arda, Meriç ve Tunca ırmaklarının üzerinde kurulmuş bir şehir olarak, Yunanistan’a 7, Bulgaristan’a ise yalnızca 17 km’lik bir uzaklıkta yer alıyor.

Edirne’de mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi yer başlıklı bu yazımızda Edirne’ye yolunuz düştüğünde uğramanız gereken adreslerle ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, Edirne seyahatiniz esnasında uğrayabileceğiniz en güzel 5 mekan:

  • Ergene köprüsü

Köprüleri, camileri, çarşıları ile ünlü olan Edirne’de şehrin en sık ziyaret edilen noktalarından biri olan Ergene köprüsü, 1392 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun köprülerinden biri olma özelliği taşıyor.

Fatih Sultan Mehmet’in babası sultan 2. Murat tarafından inşa edilen bu köprü, günümüzde hala kullanılıyor. Ergene nehri üzerinde boylu boyunca uzanan bu köprünün bol bol fotoğraflarını çekmek isteyecek, manzarasına hayran kalacaksınız!

  • Lozan anıtı ve müzesi

1998 yılında ziyarete açılan Lozan anıtı ve müzesi, görkemli yapısı ile Trakya Üniversitesi rektörlük bahçesi binasında bulunuyor.

Lozan antlaşmasının Edirne için önemini vurgulamak amacıyla inşa edilen bu anıtta yer alan kuş figürünün hemen elinde Lozan antlaşmasının bir de örneği bulunuyor.

Lozan anıtı ile eş zamanlı olarak ziyaretçilere açılan Lozan müzesinde ise Atatürk ve İsmet Paşa’ya dair pek çok fotoğraf ve Lozan Antlaşması belgeleri sergileniyor.

  • Muradiye Cami

Tarih derslerinden aşina olduğumuz Muradiye cami, kesme taşın kullanıldığı 3 adet kubbesi ile şehri sembolize eden bir diğer tarihi bina olarak kabul ediliyor.

Kim tarafından hangi tarihte inşa edildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte eşsiz ve muazzam mimarisi ile Osmanlı mimarisine örnek teşkil ediyor.

Edirne geziniz esnasında şehrin tam da merkezinde bulunan bu camiye mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

  • Ali Paşa Çarşısı

1560 yılında inşa edilen Ali Paşa Çarşısı, içerisinde yer alan 110’u aşkın sayıdaki dükkanı ile Edirne esnafına ev sahipliği yapıyor.

Edirne’ye dair yöresel lezzetleri ve hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bu çarşıyı da mutlaka rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Selimiye Cami

Mimar Sinan tarafından inşa edilen, Mimar Sinan’ın ustalığını gözler önüne seren bu eser; Edirne ile özdeşleşen bir diğer tarihi bina olarak, ziyaretçi akınına uğruyor.

Selimiye Cami’ne uğramadan önce Mimar Sinan’ın diğer önemli eserleri olan Şehzade ve Süleymaniye camilerini de ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer için yorumda bulun

    Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Yer için ilk yorumu yapabilirsin.