Türkiye’de Yaşamanız Gereken 6 Macera

Adrenalinden hoşlanan veya farklı aktivitelere katılmayı seven kişiler için ülkemizde de yapılabilecek macera çeşitleri yer alıyor. Yazımızda sizlere bu konuda bilgi vereceğiz.

Yenice Ormanlarında Kamp Yapmak

Karabük’te yer alan Yenice Ormanları, doğaseverlerin bir türlü vazgeçemediği noktalardan birisidir. Burada kampçılık ve doğa yürüyüşlerinin yanı sıra kaya tırmanışı, kanyon geçişi gibi farklı doğa sporlarını da yapabilirsiniz. Ek olarak Yenice Ormanları’nın dünyanın en önemli anıt ormanları içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz.

Babadağ’da Yamaç Paraşütü

Babadağ, Denizli il sınırları içerisinde yer alan yüksekliği 1969 metreyi bulan bir bölgedir. Her ne kadar Denizli sınırları içerisinde yer alıyor olsa da uçuşlar genellikle Ölüdeniz’e doğru yapılmaktadır. Buradan yapacağınız bir uçuş bölgeye 2 bin metre yükseklikten bakma imkanı sunar. Başlangıçta her ne kadar büyük bir heyecan yaşıyor olsanız da sonrasında hayranlık duyacağınız bir manzarayla baş başa kalıyorsunuz. Hatta hava açıksa Dalaman, Patara ve ’u görme imkanınız bile vardır.

Bisikletle Gökova Gezisi

Bisikletinizle beraber Ege kıyılarında gezmek, sahillerde ve köylerde konaklama, ormanlarda kaybolma, denize yüksekten bakma ve dalgaları dinleyerek uyumak… Bu tarz bir macera herkes tarafından istenir. Bunlar Gökova Körfezi’nde bir gezi yapacağınız zaman yaşayabileceğiniz anlar içerisinde yer almaktadır. Bodrum’dan bisikletinize binerek Kızılağaç Köyü, Yalıçiftliği, Hurmanlık, Çökertme güzergahında ilerleyebilirsiniz. Bu noktalarda mola vererek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Demirkazık Tırmanışı

Yerli ve yabancı dağcıların en fazla uğradığı noktalar arasında farklı rotalarıyla dikkat çeken Demirkazık dağı yer almaktadır. Önceden yapılan ölçümlerde 3 bin 756 metreyle Aladağlar arasında Demirkazık en yüksek noktayken sonradan yapılan ölçümlerde en yüksek nokta 3 bin 767 metreyle Kızılkaya’ya geçmiştir. Yalnız Demirkazık, Süphan ve Ağrı Dağı’nın aksine iyi bir dağcılık deneyimi olmayan kişiler için hayati risk taşıyabiliyor.

Frig Vadisini Keşfedin

Geçmişe uzanan bir macera yaşamak istiyorsanız, Frig Vadisi’nde yer alan dağların arasında ormanlarda gizlenen Frig yerleşimlerini keşfedebilirsiniz. Vadinin ağırlıklı olarak tüflerle kaplı olduğunu görüyoruz. Yer alan kayalar kolay bir şekillenebildiği için bölgede peribacaları da oluşmuş. Frig Vadisi, Kütahya  – Eskişehir – Afyon üçgeninde yer almaktadır.

Karapınar Kumulları

Çöl ortamını yaşamak isteyen kişiler için Karapınar Kumulları çok ayrı bir ortam sunuyor. Burada düzenlenen etkinlikler genellikle çöl ortamında gündüz yürümek zor olduğu için akşam saatlerinde düzenlenmektedir. Kumun üzerinde yürümek çok zor olacağı için yavaş bir şekilde ve kendinizi zorlamadan yürümeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de Yaşamanız Gereken 6 Macera için yorumda bulun

    Türkiye’de Yaşamanız Gereken 6 Macera için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Yaşamanız Gereken 6 Macera için ilk yorumu yapabilirsin.