Mutlaka Görmeniz Gereken İzmir Köyleri

İzmir, özellikle yaz mevsiminde çok fazla popüler olan bir şehirdir. Şehrin merkezini biliyor olabilirsiniz. Fakat yazlık beldelerini de bilmeniz sizlere şehir hakkında fikir verecektir. Yazımızda sizlere mutlaka görmeniz gereken İzmir köyleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bademler Köyü

Bademler Köyü, büyük ihtimalle önceden gördüğünüz köylere pek benzemeyen bir köydür. Köye, Konak’tan kalkan 320 numaralı otobüslerle gidebilirsiniz. İzmir – yolu üzerinde bulunmaktadır. Köy, kütüphane, oyuncak müzesi ve tiyatroya sahiptir. 2012 yılında köy ülkemizin en temiz köyü seçilmiştir. Aynı zamanda Matematik Çiftliği de bulunmaktadır.

Germiyan Köyü

Ülkemizde Slow Food hareketine katılan ilk köy olan Germiyan Köyü ’de bulunmaktadır. Her yıl Ekim ayında köyde düzenlenen festivalde otlarından yapılan yemeklerden ekmek yapımına kadar görebilirsiniz. Köyde dolaşırken her duvarda karşınıza çıkan beyaz zemin üzerine çizilmiş desenleri görebilirsiniz. Köyün en meşhur içeceği ise adaçayıdır.

Sığacık Köyü

Sığacık köyü, Seferihisar’a bağlı olan bir köydür. Köye adımınızı atar atmaz içinize huzur dolduğunu söyleyebiliriz. Arnavut kaldırımları, asırlık ağacı, saracık sokakları ve cumbalı evleriyle aynı zamanda deniz kıyısı olması sebebiyle sizi büyüleyecek bir köy olduğunu söyleyebiliriz. Köyde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılmış olan bir de kale bulunmaktadır.

Mordoğan

Mordoğan köyü, İzmir’in Urla Yarımadası’nda yer almaktadır. Köy adını yaklaşık 70’i bulan mor renkli, farklı çeşitlere sahip olan çiçeklerinden almaktadır. Köyde balıkçılığın çok popüler bir şekilde yapıldığını görebilirsiniz.

Lübbey Köyü

Nam –ı diğer hayalet köy olan Lübbet köyü, İzmir’in en ilginç köylerinden birisidir. Köy, Ödemiş ilçesinde yer almaktadır ve 1950’li yıllarda terk edilmiştir. Tarihi dokusu, kiremit çatıları ve ahşap malzemeli evleriyle çok ilginç bir mimarisi olduğunu söyleyebiliriz. Köyün zamanında zeybeklerin sığınağı olduğu düşünülmektedir.

Şirince Köyü

İzmir’in en fazla tanınan köylerinden birisi de; Şirince Köyü’dür. Köy, kendine özgü dokusu, meyveli şarapları ve zeytinyağıyla meşhur olmayı başarmıştır. Aynı zamanda Maya inancına göre 2012 yılında kopması beklenen kıyametin uğramayacağı tek yerdir.

İnecik Köyü

İnecik Köyü, Karaburun’un sahil beldesi olan Kaynarpınar’a bağlıdır. Köy için bir sığınak demek aslında yanlış olmayacaktır. Çünkü gözlerden uzak bir noktada bulunur. Köyde, Görsel Sanat Günleri de düzenlenmektedir.

Kavacık Köyü

Her yıl düzenlenen üzüm şenlikleriyle meşhur olan Kavacık Köyü, Karabağlar’a bağlıdır. Çok eski olan köyde Razaki üzüm ve iri taneli siyah üzüm çok popülerdir. Köyün çevresinde eski dönemlerden kalma mağaralar da yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Mutlaka Görmeniz Gereken İzmir Köyleri için yorumda bulun

    Mutlaka Görmeniz Gereken İzmir Köyleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mutlaka Görmeniz Gereken İzmir Köyleri için ilk yorumu yapabilirsin.