Türkiye’de Arka Planda Kalmış Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler çok fazladır. Fakat biz size yazımızda bunlardan sadece bazıları hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizin her bölgesinde her ilinde mutlaka görmeniz gereken yerler var. Fakat bazı yerleri ilk başta görmelisiniz. Bizde Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerde unutulan bazı yerleri hatırlatmak istedik 🙂

1-İstanbul Adalar

İstanbul 9 adadan oluşur. Bu adalar; Heybeliada, Büyükada, Kınalıada, Burgazada, Sedefadası, Yassıada, Sivriada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’dır. Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Burgazada Prenses Adaları olarak geçmektedir. Bu adalara ilk ulaşım 1846 yılında Galata Köprüsü’nden başladı. Şuan Kadıköy, Kapataş ve Bostancı’dan kalkan vapurlarla gidilebilir.

2-Poyrazköy – İstanbul

İstanbul’da bulunan Poyrazköy adeta gizli kalmış bir cennet. Aslında çok eski bir yerleşim yeridir ve tarihi bir yapısı vardır. Yapılan araştırmalara göre ilk olarak 600 yıl önce Cenevizliler Poyrazköy’e yerleşti. Cenevizlilerden sonra ise köye Bizanslılar yerleşti. Köy Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra ve Rize’den gelen insanlarla değişmeler olmuştur. Tam bir Karadeniz köyü havası olduğunu söyleyebiliriz.

3-Anadolu Kavağı – İstanbul

Anadolu Kavağı, İstanbul’a Karadeniz’den giriş kapısı konumunda yer almaktadır. Nostaljik bir balıkçı köyü gibi duran Anadolu Kavağı uzun zamandır değişmeyen bir görüntüye sahip. Anadolu Kavağı’na hem deniz yoluyla hem de kara yoluyla ulaşabilirsiniz.

4-Cumalıkızık – Bursa

Bursa’da bulunan Cumalıkızık’ın kuruluşu 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. İlk başta bir vakıf köyü şeklinde kurulan köy de tarihi yapı iyi bir şekilde korunmuştur. Osmanlı’nın erkek dönemindeki mimari özelliklerini Cumalıkızık’ta görebilirsiniz. Aynı zamanda bölge tarihsel filmlerde de en çok kullanılan yerleşim yerleri arasındadır. Cumalıkızık’ta bir de Etnografya müzesi bulunmaktadır. Bu müzede tarihi eserleri daha net bir şekilde görebilirsiniz.

5-Gelibolu – Çanakkale

I.Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Deniz ve Kara Muharebesi’nin yapıldığı Gelibolu Yarımadası tarihi dokusu nedeniyle ve manevi yapısıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgeler arasındadır. Gelibolu şehir gürültüsünden uzakta ve deniz kenarında yer alan bir köydür. Aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlüdür.

6-Kaz Dağı – Çanakkale / Balıkesir

Kaz Dağları, Edremit’in kuzeyinde Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında yer alan sıralı dağlardır. Bazı kesimlerde İda Dağı olarak da anılmaktadır. Kaz Dağlarının çevresi orman ve akarsularla kaplıdır. Aynı zamanda dünyanın en kaliteli oksijenine sahiptir.

7-Şirince – İzmir

İzmir Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince tarihi mimarisini korumayı başarmıştır. Aynı zamanda turist çeken bir köydür. Köyün içerisinde iki tane Rum kilisesi vardır. Fakat durumları harap şekildedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de Arka Planda Kalmış Görülmesi Gereken Yerler için yorumda bulun

    Türkiye’de Arka Planda Kalmış Görülmesi Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Arka Planda Kalmış Görülmesi Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.