Mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi şehir

Dünya hem doğal, hem de insan yapımı olan olağanüstü eserlerle dolu. Mutlaka görmeniz gereken, nefes kesici ve inanılmaz bulacağınız birçok tarihî şehir antik medeniyetler tarafından inşa edilmiştir. Her seyyahın ölmeden önce ziyaret etmesi gereken 5 tarihi şehri sizler için derledik.

Machu Picchu

Güney ülkesi Peru’nun güneyinde bulunan Macchu Picchu şehri, yalnızca dört gün boyunca yürüyerek tırmanabileceğiniz bir dağın üzerinde konumlanmış. İspanyolların işgaline uğradıktan sonra İnka medeniyetinin terk ettiği bu şehir 1911 yılında Hiram Bingham tarafından keşfedilmiş. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Macchu Picchu, 2007 yılında ise dünyanın 7 harikası arasına girmeyi başardı.

Tikal

Maya medeniyetine ait bu Tikal şehrinin MS 200 ila 900’lü yıllar arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Guatemala’da bulunan Tikal’da Indiana Jones filmlerinden aşina olduğunuz dehlizler ve enteresan yapılar sizleri karşılıyor. Balta girmemiş ormanların içindeki bu gizemli şehirde bir gece geçirdikten sonra dağların ardından güneşin doğuşunu izlemeniz tavsiye edilir.

Giza Piramitleri

Yaklaşık 3 bin yıl yaşında olduğu tahmin edilen Giza piramitlerinin kim tarafından, nasıl inşa edildiğine dair hiçbir fikrimiz yok. Hala daha açılamayan bir sürü gizemli çembere ev sahipliği yapan piramitlerin hemen yanında devasa Sfenks heykeli de bulunuyor. Rehberlerin anlattığı heyecan verici bilgiler sizi şaşkına çevirebilir.

Angkor Wat

Kamboçya’daki bu antik şehir, bir zamanlar Güneydoğu Asya’da hüküm süren Kmer İmparatorluğu’nun da merkeziydi. İmparatorluğun yok olmasına rağmen büyüleyici tapınaklar ve binalar ayakta kalmayı başardı.

Angkor Wat’ın yanı sıra aynı bölgede bulunan Bayon, Ta Phrom ve Angkor Thom tapınakları da ziyaretçi akınına uğruyor. Eğer gezinin hakkını vermek istiyorsanız Kamboçya’ya girerken üç veya beş günlük almanız tavsiye edilir. Tapınakları ziyaret için en ideal zaman aralığı ise sabahın erken saatleridir.

Petra

Ürdün’ün Arabah vadisindeki Petra antik kenti, Indiana Jones’un üçüncü filminde kutsal kaseyi aradığı yerdir. 1812 yılında İsviçreli bir kaşif tarafından keşfedilen Petra’nın dördüncü yüzyıldan itibaren terk edildiği tahmin ediliyor.

1985’te UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olmasından kısa bir süre sonra dünyanın 7 harikası arasına girmeyi de başardı.

Bir Cevap Yazın

  1. Mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi şehir için yorumda bulun

    Mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi şehir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi şehir için ilk yorumu yapabilirsin.