Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken şehirler

Cennet vatanımız Türkiye’deki birçok şehir tarihi dokusuyla, sahilleriyle ve muhteşem insanlarıyla gezilip görülecek turistik noktaları bünyesinde barındırıyor. Ege’ye nazır lüks sahillerden tutun, antik Efes harabelerine kadar birçok turisti cezbeden gezilip görülecek yerler Türkiye sınırları içerisinde yer alıyor. Geçmişte Bizans’ın ve Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul, turistlerin büyük ilgisine mazhar. Ancak Türkiye sadece İstanbul’dan da ibaret değil.

İşte Türkiye’nin mutlaka gezilip görülmesi gereken turistik şehirleri:

Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bol miktarda hükümet binası, dev firma ve holdinglerin genel merkezleri, üniversiteler ve yabancı ülkelere ait konsoloslukları görebilirsiniz. Anadolu bölgesinin tam kalbinde bulunan bu şehir aynı zamanda önemli bir ulaşım merkezi olarak değerlendiriliyor. Ankara’da bulunan onlarca müzeyi gezebilir, şehrin yöresel lezzeti olan Ankara simidini tadabilirsiniz.

Mardin

Güneydoğu Anadolu’da bulunan bu tarihi tarihi şehir, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri. Birbirinden farklı kültür ve dinî inançların bir arada huzurla yaşadığı bu kadim şehrin ara sokaklarında kaybolmak inanılmaz bir deneyim. Taştan yapılan evlerin bulunduğu Eski Mardin bölgesinde dünyanın en eski manastırı olan Deyrü’z-Zafaran’a uğrayabilir, astronomik gözlem amacıyla inşa edilen Sultan İsa Medresesi’nden göğe bakabilirsiniz.

Konya

Şehrin dört bir yanında bulunan Selçuklu mimarisi tarihi yapıları ve sema yapıp dönen dervişleriyle Türkiye’nin yüzölçümü en büyük şehri olan Konya, 12 ve 13. yüzyıllarda Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bugün hala daha ayakta duran Alâeddin Camii, muhteşem mimarisiyle turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Pers imparatorluğu döneminde yaşayan din alimlerinin ve Sufi mistisizminin ana vatanı olarak değerlendirilen Konya, inanç turizmi noktasında da ülkemizin ekonomisine can vermeyi sürdürüyor.

Konyaalti beach, Antalya

Antalya

Akdeniz kıyı şeridi boyunca uzanan Antalya şehri, Türkiye’nin en popüler turistik noktalarından birisidir. Akla hayale gelmeyecek güzellikte otellere ve restoranlara ev sahipliği yapan Antalya daha çok Rus turistler tarafından tercih ediliyor. Yemyeşil dağlarında uzun yürüyüşlere çıkabileceğiniz bu şehirde Kaleiçi’ni ziyaret etmeden terk etmeniz kesinlikle tavsiye edilmez. Tarihî Saat Kulesi’nden tutun, antik kalıntılara ve kalelerine kadar birçok gezilip görülecek turistik nokta Antalya’da sizleri bekliyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken şehirler için yorumda bulun

    Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.