Akdeniz şeridinde yer alan en güzel şehirler

Özellikle Rus turistlerin en sevdiği tatil yerleri arasında gösterilen Akdeniz kıyısı, bünyesinde birbirinden güzel şehirleri barındırır. İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük turist cazibe merkezi olan Akdeniz kıyısında onlarca lüks otel, tarihi eser ve plaj bulunur. Akdeniz kıyı şeridinde yer alan şehirlerden hangisini ziyaret etmeniz gerektiği noktasında kafa karışıklığı yaşamanız kuvvetle muhtemel. Çünkü her şehir, kendine has bir kimliğe ve çekiciliğe sahip. Seçenekler çok fazla olduğu için Akdeniz’de bulunan en güzel tatil beldelerini sizin için derledik.

Fethiye

Bu sıcak şehrin koylarına girdiğinizde sizi Amyntas’ın mezarı karşılayacaktır. Antik çağlardan günümüze dek ulaşmayı başaran bu mezar, Fethiye’nin coğrafi olarak ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğunun canlı bir kanıtı. Eğer bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız, kesinlikle yaz aylarını tercih edin. Bu sayede kano kullanabilir, paraşütle uçuş yapıp paragliding gibi ekstrem sporlarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İztuzu sahili ve Dalyan

Altın rengindeki kumsalıyla İztuzu sahili güneş banyosu yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelmiş bulunuyor. Caretta caretta yavrularının denize ulaşmasına tanıklık etmek, ömür boyu unutamayacağınız bir deneyim olabilir.

Keza M.S. 400 yılında hüküm süren Likyalıların döneminde kalma taş mezarlıkların bulunduğu Dalyan da özellikle sağlık turizmi noktasında önemli bir rol alıyor. Sultaniye’deki terapi merkezlerini ziyaret eden yaş ortalaması yüksek turistler, bol miktarda sülfürün bulunduğu 40 derecelik doğal kaplıcalarda şifa aramaya devam ediyorlar.

Kalkan

Turistlerin radarına girmeyi başaran Kalkan’da her Cuma kurulan pazarı ziyaret ederek kadınların hünerli ellerinden çıkan örgüleri satın alabilir, türlü türlü tekstil ürününe göz atabilirsiniz. Yöresel yemeklerin de hemen her köşe başında satıldığı şehrin merkezinde gayet lüks restoranlar da yer alıyor. Fiyatlar da gayet makul bir düzeyde.

Kaş

Her ne kadar Akdeniz kıyı şeridi hizasında bulunuyor olsa da, Kaş’ta diğer şehirlerde olduğu kadar fazla sahil yoktur. Bu şehri turistlerin nezdinde uğrak merkez haline getiren en önemli unsuru, bünyesindeki yalçın dağlardır. Kanyonda uzun ve eğlenceli yürüyüşlere çıkmak isteyen birçok maceracı, zirveden paragliding yapmanın keyfini Kaş’ta tatmayı tercih ediyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Akdeniz şeridinde yer alan en güzel şehirler için yorumda bulun

    Akdeniz şeridinde yer alan en güzel şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akdeniz şeridinde yer alan en güzel şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.