Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dillere destan yemyeşil doğası, birer tabiat harikası olan gölleri, bol bol oksijen depolayabileceğiniz yaylaları ile Trabzon; Doğu Karadeniz bölgemizin hem yerli hem de yabancı gezginler tarafından en çok rağbet gören şehirleri arasında bulunuyor.

Yayla turizminin son derece aktif olduğu Trabzon; aynı zamanda Trabzon Rum İmparatorluğu, Osmanlı Devleti, Roma-Bizans İmparatorluğu gibi pek çok medeniyetin izlerini gözler önüne seren ve günümüze kadar dimdik ayakta durmayı başaran tarihi yapıları ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

Bu yazımızda Doğu Karadeniz turuna katılmayı düşünen ya da Trabzon’a yolu düşen gezginler için Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken adreslere kısaca değinmek istiyoruz.

İşte; Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listemiz:

  • Tarihi Trabzon Kalesi:

Trabzon’un muhteşem güzellikteki tarihi yapılarından biri olan ve Trabzon merkeze çok yakın bir mesafede yer alan tarihi Trabzon Kalesi; Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere deniz seviyesinden başlayarak, tepelere kadar uzanan oldukça geniş bir kale olma özelliği taşıyor.

Trabzon Kalesi’ni dolanırken; kale içerisinde pek çok cami ve hamam örneğine rastlayabiliyor hem Bizans hem de Osmanlı mimari örneklerini aynı ortamda yakından gözlemleyebiliyorsunuz.

  • Sümela Manastırı

Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken yerler listemizde ikinci sırada yer alan Sümela Manastırı; görkemli yapısı ile ziyaretçilerine son derece muazzam bir görsel şölen sunuyor.

M.S 375-395 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen bu manastır; misafirhane, kütüphane vb. pek çok farklı bölümden oluşuyor.

Kapadokya’da yer alan kiliseleri andıran mimarisi ile ön plana çıkan Sümela Manastırı’nı muhakkak Trabzon gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

  • Trabzon Ayasofya Müzesi

1958-1962 yılları arasında restore edildikten sonra halkın ziyaretine açılan Ayasofya Müzesi; en güzel geç plan Bizans mimari örneklerinden biri olarak, görenlerin hayranlığını kazanmayı başarıyor.

Hıristiyanlara ait mimari anlayışın yanı sıra Selçuklu dönemi mimarisini de yansıtan müzedeki geometrik geçmeli bezemeler içeren madalyonlar ve binanın hemen güney cephesinde bulunan Adam ve Havva’nın yaratılışına ait kabartmalar; müzede en çok dikkat çeken ayrıntılar arasında bulunuyor.

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesinden sonra camiye çevrilen müzeyi haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz.

  • Erikbeli Yaylası

Özellikle yaz aylarında Trabzon’a yolunuz düştüğünde hem serinlemek hem de kamp kurarak, doğanın kucağında zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz Erikbeli Yaylası, Trabzon’un Tonya ilçesinde bulunuyor.

Kamp tutkunu gezginler arasında yer alıyorsanız, Erikbeli yaylasına uğrayabilir; burada harika bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için yorumda bulun

    Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Trabzon’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.