Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

Karabük il sınırları içerisinde yer alan, tarihi Safranbolu evleri ile ön plana çıkan Safranbolu; Karadeniz Bölgemizin doğa ve tarihin mükemmel bir şekilde birleştiği bir şehri olarak biliniyor.

Tarih boyunca Hititler, Persler, Frigyalılar, Osmanlılar gibi oldukça köklü ve tarihe damga vuran medeniyetlere ev sahipliği yapan Safranbolu; ismini bölgede yetişen ve son derece nadir bulunan bir bitki türü olan safrandan alıyor.

Bu yazımızda Karadeniz turu esnasında Safranbolu’ya yolu düşen gezginler için kısaca Safranbolu’da uğramaları gereken adreslerden bahsetmek istiyoruz.

İşte, Safranbolu’da mutlaka yapmanız gereken 4 şey listemiz:

 

  • Tarihi Safranbolu evlerinin önünde bol bol fotoğraf çekinin

Safranbolu’nun simgesi haline gelen, 18. ve 19. yy Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan tarihi Safranbolu evleri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunuyor.

Sıra dışı tasarımları ile yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de dikkatini çekmeyi başaran tarihi Safranbolu evlerinin önünde bol bol fotoğraf çekinmekten kendinizi bir türlü alıkoyamayacağınızı şimdiden iddia ediyoruz.

  • Tokatlı Kanyonu’nda doğa yürüyüşüne çıkın

Tarihi eserlerinin yanı sıra eşsiz doğası ile de hayranlık uyandıran Safranbolu’da üç adet farklı kanyonun birleşmesi ile oluşan Tokatlı Kanyonu, vadi doğasını doyasıya izleyebileceğiniz terası ile yaz kış fark etmeksizin turist akınına uğruyor.

İlginç mağara oluşumları ve şelaleleri ile görsel bir şölen sunan kanyonda aynı zamanda doğa gezintisine çıktıktan sonra soluklanabileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz restoran tarzı işletmeler de bulunuyor.

80 metre yüksekliği ve cezbedici güzelliği ile dillere destan Tokatlı Kanyonu’nu Safranbolu gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz.

  • Bulak Mağarası’nda gizemli bir keşfe koyulun

Pek çok mağaranın yer aldığı Safranbolu’da yalnızca şehrin değil aynı zamanda ülkemizin de en önemli mağaralarından biri olarak yüzyıllardır varlığını sürdüren Bulak Mağarası, 200 milyon yıllık tarihi geçmişi ile toplam 3 kattan oluşuyor.

Mağaranın hemen içinden akan şelalesi ve orta katta bulunan sarkıt, dikit ve sütün örnekleri ile oldukça görkemli olan mağara, sizleri gizemli bir yolculuğa koyulmaya davet ediyor.

Mağaraları keşfetmekten keyif alıyorsanız, Bulak mağarasını ziyaret etmeden Safranbolu’dan dönmemenizi öneriyoruz.

  • Yörük Köyü’ne uğrayın

Köy meydanında yer alan 450 yıllık eski konağı koruma altına alınarak, sit alanı kabul edilen Yörük Köyü, tarihi dokusu ile buram buram tarihi bir atmosfer solumanıza olanak tanıyor.

93 adet tarihi evi ile adeta bir Açıkhava müzesini andıran Yörük Köyü’ne de mutlaka rotanızı çevirmenizi öneriyoruz.

Keyifli bir tatil geçirmeniz dileğimizle.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey için yorumda bulun

    Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Safranbolu’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey için ilk yorumu yapabilirsin.