Karadeniz Turunda Gidilebilecek Yerler

Hayranlık uyandıran yemyeşil doğası, yaz sezonunda dolup taşan plajları, Haziran ve Temmuz aylarında serinlemek isteyenlerin uğrak noktası olan yaylaları ile ülkemizin en güzel bölgeleri arasında yer alıyor Karadeniz.

Doğa tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Karadeniz; aynı zamanda tarihe ilgi duyan gezginler tarafından da rağbet görüyor. Öyle ki ilginç mağara oluşumları, ilk medeniyetlere ait antik kentleri ve Roma, Bizans, Osmanlı döneminden kalma kilise, cami vb. mimari örnekleri ile Karadeniz; en doğusundan en batısına kadar şahane yapılara ev sahipliği yapıyor.

Bu yazımızda yakın zamanda Karadeniz’e tur düzenlemek isteyen gezginler için Karadeniz turunda gidilebilecek yerlere kısaca yer vermek istiyoruz.

İşte, Karadeniz’de mutlaka görmeniz gereken yerler listemiz:

  • Abant Gölü

Göller ve şelaleleri ile ünlü olan Karadeniz’imizin en güzel şehirlerinden biri olan Bolu sınırlarında yer alan Abant Gölü; her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğrayan, ziyaretçilerine huzur ve mutluluk aşılayan, mükemmel doğa manzarası ile bir kez gidenlerin ayrılmak istemeyeceği güzellikte bir doğal oluşum!

Dört bir tarafı gür ormanlar ile kaplı olan Abant Gölü etrafında yer alan otel ve pansiyonlardan birinde konaklayarak; hem Abant gölü çevresini hem de Bolu’nun diğer güzelliklerini gönlünüzce gezebilirsiniz.

  • Bandırma Vapuru Müzesi

Orta Karadeniz Bölgemizin en gelişmiş şehri olma unvanına sahip olan, sınırlarında 19 Mayıs Üniversitesi gibi ülkemizin en kaliteli üniversitelerinden birini barındıran Samsun’a vardığınızda Bandırma Vapuru Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nın simgesi haline gelen, Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a hareket ederken kullandığı orijinal gemiye sadık kalınmak suretiyle yeniden inşa edilen bu gemi; pek çok tarihi eseri ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Kurtuluş Savaşı dönemine ait tarihi eserleri yakından görmek için Samsun’a uğramışken Bandırma Vapuru Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

  • Sümela Manastırı

Doğu Karadeniz’in turizm potansiyeli en yüksek şehri olan Trabzon’un Maçka ilçe sınırlarındaki Sümela Manastırı; deniz seviyesinden 1.150 metre yüksekliği ve kayalar içerisindeki konumu ile şehrin simgesi haline gelmiş, son derece gözde bir tarihi yapı olma özelliği taşıyor.

Rum-Ortodoks kilise ve manastır örneği olan bu manastır, manastırda kullanılan şahane fresk örnekleri ve kendine has mimari yapısı ile mutlaka görülmeyi hak ediyor.

  • Ayder Yaylası

Doğu Karadeniz’in yayla denildiğinde akla gelen ilk şehri Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder yaylası; her yıl düzenlenen yayla festivalleri ile daha da hareketlenen bir yayla olarak, ziyaretçilerine doğayla iç içe zaman geçirme şansı sunuyor.

Yaylanın etrafında irili ufaklı pek çok otel bulunması ise turistlerin konaklama ihtiyacını en iyi şekilde karşılamasını sağlıyor.

Üstelik Ayder yaylasında bol bol oksijen depoladıktan sonra Ayder kaplıcaların şifalı sularında sağlık ve huzur bulabiliyorsunuz.

Şimdiden keyifli tatiller…

 

Bir Cevap Yazın

  1. Karadeniz Turunda Gidilebilecek Yerler için yorumda bulun

    Karadeniz Turunda Gidilebilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karadeniz Turunda Gidilebilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.