Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır

Yedigöller kuzeyden güneye doğru sıralanan yedi gölden ismini almıştır. Bu göller İncegöl, Küçükgöl, Sazlıgöl, Kurugöl, Büyükgöl, Deringöl ile Seringöl olarak adlandırılmıştır. Bu göller arasında 100 metre yükselti farkı mevcut olan iki adet plato üzerinde konumlandırılmıştır. Yaklaşık olarak 790 metre yükseklikte olan göllerin en büyüğü Büyükgöldür. Yedigöller Milli Parkı kamp ve mesire alanı olarak popüler olsa da sınırları içerisinde Bizans dönemine ait kalıntılar da yer almaktadır.

Yedigöller Milli Parkı, 1965 yıllarında milli park olarak ilan edilmiştir. Milli parkta karaca, alabalık ve geyikler için bir üretme alanı bulunmaktadır. Doğal yaşamı koruyarak birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında büyük ilgi gören Yedigöller, bitki çeşitliliği bakımından da zengin bir yerdir. Göllerin etrafında bulunan kayın, meşe, kızılağaç, gürgen, dişbudak, karaağaç ve ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçlar bulunmaktadır. Sarıçam, karaçam ve köknar gibi iğne yapraklı ağaçlarda bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Nerede?

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinin doğasıyla büyüleyen Bolu’nun sınırları içerisinde yer almaktadır. Bolu Yedigöller Milli Parkı olarak da bilinen parkın Bolu ilinin kuzeyinde yer alır. Ayrıca Zonguldak şehrinin güneyinde, Düzce’nin ise doğu bölümünde yer alır.

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Yedigöller Milli Parkı’na gitmek için Bolu şehrinin Mengen ilçesine gitmeniz gerekir. Özel araç ile gelmek isteyenler Ankara-İstanbul Karayolu’nun 151. kilometresinden Yeniçağa ve 190. kilometresindeki Bolu şehrinin kuzeye ayrılan yollarla erişim sağlayabilir. Bolu şehrine geldiğinizde gezi listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında Yedigöller Milli Parkı mutlaka gelmektedir.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı Konaklama ve Kamp Bilgisi

Yedigöller Milli Parkı’nda konaklayanlar doğayla iç içe kalınabilecek güzel bir seçenektir. Konaklamak için bungalov evler bulunur. Ayrıca restoranların bulunduğu bölgeye gelen ziyaretçiler beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Üç farklı ev seçenekleri bulunduğu parkta evlere göre fiyat farklılığı görülmektedir. İnternet üzerinden rezervasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Karavan ile gelmek veya kamp yapak isteyenler içinde alanlar mevcuttur.

Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yapmak isteyenler yedi farklı göl kenarında bulunabilirler. Yedigöller’de kamp yapmaya gelenlerin çoğunluğu göl etrafında çadır kurmayı tercih etmektedir. Kamp ücretleri kişi sayısına göre değil çadır sayısına göre hesaplanmaktadır. Ayrıca kamp yapmak isteyenler otopark ücreti ödememektedir.

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücretleri

Yedigöller Milli Parkı en son güncel fiyatları;

  • Araçsız: 8 TL
  • Otomobil: 24 TL
  • Otobüs: 240 TL
  • Motosiklet: 16 TL
  • Minibüs: 72 TL

Bir Cevap Yazın

  1. Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için yorumda bulun

    Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yedigöller Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır için ilk yorumu yapabilirsin.