Şanlıurfa’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin turizm potansiyeli oldukça yüksek olan şehirleri arasında yer alan Şanlıurfa, doğal güzellikleri ve dört mevsim ziyaretçi çeken tarihi yapıları ile ülkemizin en gözde şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan tarihi geçmişi ve dillere destan Balıklıgöl’ü ile önplana çıkan bu şehrimiz; ziyaretçilere mistizm ve tarih dolu bir yolculuğa çıkma şansı tanıyor.

İbrahim ve Eyüp peygamberin doğum yeri olarak da bilinen, bu yüzden Peygamberler Şehri olarak anılan Urfa; tam anlamıyla bir medeniyetler beşiği olarak, köklü medeniyetlerin tarihine adeta ışık tutuyor.

Bu yazımızda Urfa’ya yolunuz düştüğünde zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak, Urfa’da yapabileceğiniz aktivitelerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, Şanlıurfa seyahatiniz esnasında mutlaka yapmanız gereken 5 şey:

  • Balıklıgöl’ü ziyaret edin

 

Yürek burkan hikayesi ile yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başaran Balıklıgöl, Urfa gezilecek görülecek yerler listemizin ilk sırasında bulunuyor.

İbrahim peygamberin dönemin zalim kralı Nemrut tarafından öldürülmek istendiği bu yer, sıra dışı hikayesi ile Müslümanlar tarafından rağbet görüyor.

Hikayeye göre odunların balığa, ateşin ise göle dönüştüğü Balıklı göl, Müslümanlarca kutsal kabul ediliyor.

Balıklıgöl’e uğramadan Urfa seyahatinizi hiçbir şekilde sonlandırmamanızı öneriyoruz.

  • Tarihi Harran evlerinin önünde fotoğraf çekinin

Kubbeli ev geleneğinin en güzel örneklerinden biri olarak, uzun yıllara rağmen varlığını korumayı başaran Harran evleri; Şanlıurfa’nın simgesi olarak, ziyaretçilerinin beğenisi kazanıyor.

Sit alanı olarak kabul edildikten sonra koruma altına alınan bu tarihi evlere rotanızı çevirerek, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

  • Halfeti Antik Kenti’ni baştan sona dolaşın

Karagül dizisi başta olmak üzere pek çok diziden ismine aşina olduğumuz Halfeti Antik Kenti, siyah renkli güllerin yetiştiği tek adres olarak, ziyaretçilerinin hafızasına kazınmayı başarıyor.

Birecik Barajı’ndan taşan sulara gömülü olan Halfeti Kenti, Urfa merkeze yalnızca 7 kmlik mesafede bulunuyor.

2800 yılı aşkın tarihi geçmişi ile buram buram tarih kokan bu antik kenti Urfa gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

  • Sipahi Pazarı’nda gönlünüzce alışveriş yapın

Yöreye özgü, el emeği göz nuru halı ve kilimleri ile popüler olan Sipahi Pazarı, hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir adres olma özelliği taşıyor.

Tarihi Halıcılar Çarşısı olarak da isimlendirilen bu adreste sevdiklerinize armağan edebileceğiniz birbirinden güzel yöresel eşyaları bulabilirsiniz.

  • Urfa Kebabı’nın tadına bakın

Yöresel lezzetleri ile dünya çapında üne kavuşan Urfa mutfağı, eşsiz tatlara ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin en meşhur kebaplarından biri olan Urfa kebabının, mırra isimli Araplara özgü kahvenin, cevizli ve fıstıklı şıllık tatlısının tadına bakmadan Urfa seyahatinizi sonlandırmayın!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Şanlıurfa’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin! için yorumda bulun

    Şanlıurfa’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şanlıurfa’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin! için ilk yorumu yapabilirsin.