Diyarbakır’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Hayranlık uyandıran surları, yıllara meydan okuyan tarihi yapıları ve kendine has kültürü ve lezzetleri ile Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor.

Adeta medeniyetler beşiği olarak kabul edilen Diyarbakır, surları, hanları ve kaleleri ile tarihe ışık tutarken, sınırlarında yer alan kilise, medrese ve cami örnekleri ile tarihi binalara ilgi duyan herkes tarafından kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca Güneydoğu Anadolu turuna çıkanlar ve bu esnada Diyarbakır’a yolu düşenler için Diyarbakır’da mutlaka görmeleri gereken en güzel 5 adresten bahsetmek istiyoruz.

İşte, Diyarbakır gezilecek yerler listemiz:

  • Sipahiler Çarşısı

Diyarbakır’ın simgesi haline gelen, yaz ya da kış fark etmeksizin hem yerli halk hem de turistler tarafından yoğun bir ilgi gören ve her daim tıklım tıklım dolu olan Sipahiler Çarşısı, yöresel ürünlerin satışa sunulduğu bir adres olarak, yıllardır Diyarbakır esnafının ana geçim kaynaklarından biri olmaya devam ediyor.

Diyarbakır yöresel kıyafetlerini, lezzetlerini ve hediyelik eşyalarını bulabileceğiniz adresi ziyaret ederek, sevdiklerinize Diyarbakır dönüşü birbirinden harika hediyeler götürebilirsiniz.

  • Diyarbakır surları

Günümüzde bir kısmı otel olarak kullanılan, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Roma mimarisinin harmanlandığı Diyarbakır surları, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ve en büyük ikinci suru olarak, Diyarbakır’ı boylu boyunca çevreliyor.

Kapıları, yazıtları, burçları ile son derece görkemli olan ve oldukça heybetli bir görünümü bulunan Diyarbakır surlarına uğramadan gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

  • Hevsel Bahçeleri

Yeşilin envai tonuna ev sahipliği yapan, kısa bir süre önce UNESCO Dünya Miras Listesi başvuru formuna eklenen Hevsel Bahçeleri, muazzam ve uçsuz bucaksız doğa manzarası ile görenleri adeta şaşkınlığa uğratıyor.

80 bin yıllık tarihi geçmişi ile dimdik ayakta kalmayı başaran Hevsel Bahçeleri’ni mutlaka Diyarbakır gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

  • Birkelyn Mağaraları

Antik Çağ’dan günümüze kadar ulaşmayı başaran ve Antik dönemde ölen kişilerin yer altı dünyasına giriş kapısı olarak kabul edilen Birkelyn mağaraları, heyecan, korku ve macera tutkunu yerli ve yabancı turistlerin sık sık uğradığı adreslerden biri olma özelliği taşıyor.

900 metre uzunluğa sahip olan mağarada pek çok kral kabartma ve yazıt örneklerini rastlayabiliyorsunuz.

  • Dicle Nehri

Sadece tarihi yapıları ile değil doğal güzellikleriyle de ünlü olan şehrin en gözde tabiat harikalarından biri olan Dicle Nehri, 1900 km uzunluğu ve şahane görünümü ile bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir adres!

Üstelik nehir çevresindeki lokantalarda nehirden çıkan enfes balıkları da tadabilme şansınız bulunuyor.

Şimdiden keyifli tatiller.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Diyarbakır’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için yorumda bulun

    Diyarbakır’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyarbakır’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.