Polonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler

Polonya, İkinci Dünya Savaşı sırasında çok fazla acı ve yıkıma maruz kalmasına rağmen, keşfedilmeyi bekleyen büyüleyici bir yer olmaya devam ediyor. Arnavut kaldırımlı sokakları ve güzel mimarisi ile büyülü eski şehirler, komünist dönemden kalma binaların ve keyifli Gotik kiliselerin yanında yer alır.

Gittiğiniz her yerde harika restoranlar bulabilirsiniz ve ülke genelinde çok sayıda canlı gece hayatı noktası vardır. Sunulan güzel dağların yanı sıra güzel beldeleri ile Polonya’nın en iyi şehirlerini çevreleyen çeşitli manzaralar, ziyaretçilerin programlarına daha fazla olanak katmaktadır. Bir zamanlar gelişen bir Yahudi nüfusuna ev sahipliği yapan Polonya’nın şehirleri artık 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden birinin kurbanları için dokunaklı anıtlara ev sahipliği yapıyor ve birçok ziyaretçi vahşeti anmak ve vahşet hakkında bilgi edinmek için Auschwitz gibi yerlere gidiyor.

Krakow

Ziyaret etmek için atmosferik bir yer olan Krakow’un muhteşem Eski Kenti büyüleyicidir – güzel kiliseler ve eski binalar, pitoresk meydanlarında sıralanır. Aslında, Rynek Glowny şeklinde Avrupa’nın en büyük pazar meydanına sahiptir. Popüler bir turistik yer olan eski kraliyet başkentinde görülecek ve yapılacak çok şey var ve Wawel Kalesi öne çıkanlardan sadece biri.

Şehrin her yerinde sayısız restoran ve bar bulunabilir. Tarihi yerleri ve muhteşem müzelerini keşfetmekten sıkıldıysanız, burada harika bir gece hayatı için sonsuz seçenekler var. Tüm sinagogları ile eski Yahudi mahallesi etrafta dolaşmak için kasvetli ve birçok turist, Auschwitz’e bir gezi yapmak için Krakow’u ziyaret ediyor – unutulmaz ama önemli bir deneyim.

Polonya'da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler

Varşova

İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yıkılan şehrin eski şehri, eski ihtişamının bir kısmına özenle restore edildi. Komünist dönemin donuk gri beton binaları arasında farklı mimari tarzların, Gotik kiliselerin, fantastik müzelerin ve modern yapıların bir karışımı bulunabilir.

Etrafta dolaşabileceğiniz güzel parklar ve çeşitli mahalleler ile Varşova’nın birçok farklı yönü vardır. Ülkenin başkenti, hem ziyaretçilerin hem de yerlilerin kendilerini şımartabileceği çok sayıda harika, ucuz restoran, bar ve kulüp ile keşfetmek için eğlenceli ve ilginç bir yerdir.

Gdansk

Polonya’daki diğer şehirlerden farklı olarak, Gdansk’ın çalkantılı tarihi, benzersiz bir kimlik ve görünümle sonuçlandı. Büyük limanı nedeniyle, ticaret için buraya gelen zengin tüccarlar izlerini bırakırken, stratejik konumu bir zamanlar Cermen Prusya ve Polonya tarafından savaşıldığı anlamına geliyordu.

Sonuç olarak, sergilenen çok çeşitli mimari stiller var ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Gdansk’ın yeniden inşası sadece buna eklendi. Popüler bir destinasyon, Arnavut kaldırımlı sokakları keyifli eski kiliseler ve zarif binalarla çevriliyken, ilginç müzeler mağazalar, restoranlar ve kafelerle yan yana uzanıyor. Güzel bira bahçelerinden bazılarında arkanıza yaslanıp rahatlayabilir veya limandan tekne gezisine çıkabilirsiniz. Buradan Baltık kıyısındaki diğer yerleri kolayca keşfedebilirsiniz.

Wroclaw

Ziyaret etmek için büyüleyici bir yer olan Wroclaw’ın çeşitli etkileri, şehre benzersiz bir görünüm ve kültür kazandırmıştır. Avusturya, Bohemya ve Prusya’nın hepsinin şehrin gelişimi üzerinde etkisi olduğu için, muhteşem Rynek pazar meydanının kanıtladığı gibi, mimari Wroclaw’ın geçmişini yansıtıyor.

Odra Nehri üzerinde yer alan Wroclaw, kıyılarında sıralanan çok sayıda köprüye ve güzel parklara sahiptir, bu da onu dinlenmek için pitoresk bir yer haline getirir – keyifli Katedral Adası kesinlikle uğramaya değer. Ülkenin dördüncü en büyük şehri, yıl boyunca burada düzenlenen birçok festival ve etkinlikle canlı bir sanat ve kültür ortamına sahiptir. Büyük bir öğrenci nüfusu ve hareketli gece hayatı ortamıyla Wroclaw, bir şehirde isteyebileceğiniz her şeye sahiptir.

Poznan

Enerji ve gençlik duygusuyla dolup taşan Poznan, takılmak için eğlenceli bir şehirdir. Wielkopolska’nın başkenti olan eski şehri, ziyaret edilecek çok sayıda harika tarihi mekanın yanı sıra bazı harika müzelere sahiptir. Şehrin büyük öğrenci nüfusu, restoranları, barları ve kulüplerinin hayat dolu olduğu anlamına gelirken, Poznan’da düzenlenen ticaret fuarları tamamen farklı bir müşteri çekiyor. Buradan çevredeki bölgeyi keşfedebileceğiniz harika ulaşım bağlantıları vardır.

Bir Cevap Yazın

  1. Polonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler için yorumda bulun

    Polonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Polonya’da Ziyaret Edilecek En İyi Şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.