Rusya’ya Gidenlerin Mutlaka Yemesi Gereken Yöresel Rus Yemekleri

Bir yemek destinasyonu düşündüğünüzde akla ilk Rusya gelmeyebilir, ancak ülkede denenecek çok sayıda lezzetli geleneksel yemek var. Rusya’yı ziyaret edenler, Rusya’nın Avrupa, Asya ve Orta Doğu ile olan bağlantısından etkilenen Rus mutfağının çeşitliliği ve lezzetleri karşısında genellikle şaşırırlar. En klasik Rus tarifleri, çorbalar, yulaf lapası ve doldurulmuş hamur gibi sebzeler ve buğdaydan yapılır.

Pancar Çorbası

Borş, Ukrayna’da ortaya çıkan ve hızla Rus spesiyalitesi olarak kabul edilen bir pancar çorbasıdır. Pancar pek çok Batılıya çorba için garip bir temel gibi görünebilir, ancak bu yemeğin ünlü olmasının pek çok nedeni var. Et ve lahana, havuç, soğan ve patates gibi sote sebzelerle doludur. Soğuk veya sıcak olarak servis edilir.

Shchi

Shchi, taze veya fermente lahanadan yapılan tipik bir lahana çorbasıdır. Farklı tarifler çeşitli malzemeler gerektirse de, shchi genellikle patates, havuç, soğan ve muhtemelen tavuk gibi bir tür et içerir.

Rus Yemekleri

Pirozhki

Pirozhki’yi (piroshki veya pyrizhky olarak da bilinir) duymuş olabilirsiniz. Bu küçük pişmiş veya kızarmış puf börekleri patates, et, lahana veya peynirle dolu.  Pirozhki Rusya ve Ukrayna’nın her yerinde popülerdir.

Ukha

Deniz ürünlerini seviyorsanız, et suyu içeren bir balık çorbası olan ukha’yı deneyin. Bu çorbayı yapmak için çipura, yayın balığı, kuzey turna balığı ve ruffe dahil olmak üzere birçok farklı balık türü kullanılabilir.

Pelmeni

Pelmeni, Rusya’nın ulusal yemeği olarak kabul edilir. Bunlar tipik olarak kıyma ile doldurulmuş ve ince, makarna benzeri bir hamurla sarılmış hamur işi köftelerdir. Tek başlarına servis edilebilirler, tereyağı ile kaplanırlar ve ekşi krema ile doldurulurlar veya çorba suyu içinde servis edilebilirler. Rusya ve Doğu Avrupa’da kesinlikle bir favori!

Blini

Blini, reçel, peynir, ekşi krema, havyar, soğan ve hatta çikolata şurubu gibi çeşitli dolgularla doldurulmuş bir buğday krepidir. Rusya’nın krep eşdeğeridir.

Shashlyk

Rus kebaplarına shashlyk veya shashlik denir. Her kebap gibi, şişte ızgarada pişirilen kuşbaşı et ve sebzelerden oluşur.

Smetana

Kreplerde, çorbalarda ve hatta bazen tatlılarda neredeyse tüm geleneksel Rus yemeklerine eşlik eden ekşi krema veya smetana bulmayı bekleyebilirsiniz. Bu ekşi krema tazedir ve genellikle herhangi bir sıcak yemekte erir ve kendine özgü lezzetine katkıda bulunur.

Morozhenoe

Ruslar morozhenoe denilen dondurmayı severler. Meyve, kuruyemiş veya çikolata gibi çeşitli soslar arasından seçim yapabileceğiniz birçok restoran menüsünde bulmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

  1. Rusya’ya Gidenlerin Mutlaka Yemesi Gereken Yöresel Rus Yemekleri için yorumda bulun

    Rusya’ya Gidenlerin Mutlaka Yemesi Gereken Yöresel Rus Yemekleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rusya’ya Gidenlerin Mutlaka Yemesi Gereken Yöresel Rus Yemekleri için ilk yorumu yapabilirsin.