Macaristan’da Gezilecek En İyi Yerler

Macaristan gulaş ve kırmızı biberiyle ünlü olsa da, birinci sınıf kaliteli şaraplar ve portakal renkli tatlı bir tatlı olan armut likörü de dahil olmak üzere bundan çok daha fazlası ile tanınır. Macaristan’ı ziyaret edenler, Romalılar, Osmanlılar, Moğollar, Macarlar, Çekler ve Sovyetler tarafından yönetilen birçok kültürün ülkesi olduğunu çabucak öğrenirler. Roma surlarının kalıntıları, Orta Çağ’dan kalma son derece muhteşem binalar gibi bulunabilir. Macaristan ayrıca güzel mavi Tuna Nehri’nin ülkesidir; Burada tekne gezintisi olmadan hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz. Macaristan’da ziyaret edilecek en iyi yerler genel bakış;

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Macaristan’da gezilecek en iyi yerler arasında olan Budapeşte, dünyanın en büyük termal su mağara sisteminin yanı sıra dünyanın en büyük ikinci sinagogu ve şehrin en büyük cazibe merkezi olan üçüncü büyük Parlamento binasına ev sahipliği yapıyor. Aslen şehir surunun bir parçası olan Fishermen’s Bastion’dan Tuna Nehri’nin ve şehrin muhteşem manzaralarını bulacaksınız. İkinci Dünya Savaşı’nda öldürülen Yahudilerin dokunaklı bir anıtı, Yahudilerin vurulmadan ve nehir tarafından yıkanmadan önce ayakkabılarını çıkardıkları Shoes of the Tuna’da bulunabilir.

Budapeşte, Tuna Nehri ile ayrılmış, ancak muhteşem bir metropolde harmanlanmış iki şehir, Buda ve Pest. Buda’da Tuna Nehri’nin batı tarafında yer alan Castle Hill, tarihi 1265 yılına dayanan ve birçok kez yenilenmiş Kraliyet Sarayı’na ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut neo-Barok yapı kompleksi evleri, 800 yıllık tarihi eserler gibi gözlerden kaçmayan cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. -eski Matthias Kilisesi, Ulusal Galeri ve Macaristan’ın imparatorluk geçmişini sergileyen diğer müzeler.

Macaristan'da Gezilecek En İyi Yerler

Balaton Gölü

Bir beldesinde dinlenmek, başka bir ortaçağ binasını görmek için başka bir Arnavut kaldırımlı sokakta yürümekten daha çekici hale geldiğinde, Balaton Gölü’ne gidin. Avrupa’nın en büyük tatlı su gölü aynı zamanda Macaristan’ın en popüler sayfiye yeridir. O kadar büyük ki, bazen “Macar Denizi” olarak anılıyor, çünkü ülke karayla çevrili olduğu için hoş bir yanlış isim. Bazı tatil köyleri yapay kumlu plajlar oluşturmuş olsa da, plajların çoğu çimenlerle kaplıdır. Siofok gölün parti başkentidir, Fonyod’daki feribotlar ise yolcuları önemli bir şarap üretim bölgesi olan Badacsony’ye götürür. Kuzey kıyısında daha fazla şarap imalathanesi, tarihi hamam kasabası Balatonfured ve barok Festetics Kalesi bulunur.

Eger

Kuzey Macaristan’ın ikinci büyük şehri olan Eger, birçok şeyle tanınır. Macaristan’ın ilk Hıristiyan kralı Aziz Stephen tarafından 10. yüzyılda kurulan şehir, muhteşem barok binalarıyla ünlü. Kral bir Piskoposluk katedrali kurdu ve Eger bugün önemli bir dini merkez olarak kaldı. Katedral, şehrin çevresinde büyüdüğü Castle Hill’de inşa edilmiştir. Kale ve bazilika şehrin en önemli turistik yerleri olmaya devam ediyor, ardından Kadınlar Vadisi, bir dizi şarap mahzeni ve çevredeki tepelere inşa edilmiş restoranlar geliyor. Avrupa’nın en kuzeydeki Türk minaresi olan Torok Kori Minare’ye göz atın; 150 basamaklı tepeye tırmanış dik ama manzaraya değer.

Sopron

Roma döneminde kurulan Sopron, yüzyıllar boyunca hem Avusturya hem de Macar şehri olmuştur. 1921’de yapılan bir oylama, Macaristan’ın bir parçası olması gerektiğine karar vererek Sopron’a “En Sadık Kasaba” lakabını kazandırdı. Bağlılık Kapısı bunu onurlandırıyor. Şehrin simgesi olan Firewatch Tower’ın yanındaki ana meydanda yer almaktadır. Şehir, II. Dünya Savaşı tarafından harap edildi, ancak ortaçağ binalarının çoğu hasar görmedi. Bugün Sopron, hem kırmızı hem de beyaz şaraplarıyla ünlü birkaç bölgeden biri olan Macaristan’ın başlıca şarap üreten bölgelerinden biridir. Yakındaki Alplerde harika yürüyüşler yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Macaristan’da Gezilecek En İyi Yerler için yorumda bulun

    Macaristan’da Gezilecek En İyi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Macaristan’da Gezilecek En İyi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.