İstanbul’da Gidilebilecek Müzeler

Asya ve Avrupa Yakaları ile gönlümüzde taht kurmayı başarmış olan, ülkemizin sanayi, ticaret ve turizm açısından en gözde şehri İstanbul; aynı zamanda Roma, Bizans, Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi yapısı ile de mutlaka görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Özellikle Osmanlı Dönemi’nde padişahların ve saltanat üyelerinin yaşamını sürdürdüğü birçok saraya ev sahipliği yapan İstanbul’da tarihte saray olarak kullanılmış birçok tarihi bina günümüzde kapsamında ziyaretçileri ile buluşuyor.

Roma, Bizans, Osmanlı gibi tarih öncesi ve sonrası çok sayıda medeniyetin hüküm sürdüğü bu topraklarda çıkarılan tarihi eserlerin ve Osmanlı kültürünün sergilendiği müzeler; her yıl yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor.

Bu yazımızda İstanbul’a yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken, her bir köşesi buram buram tarih kokan İstanbul müzeleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte; İstanbul’da gidilebilecek müzeler listemiz:

  • Topkapı Sarayı

Osmanlı saraylarının en eskisi ve en genişi olma özelliğine sahip olan ve günümüzde kapsamında ziyarete açık olan Topkapı Sarayı; İstanbul’un en popüler müzeleri listesinde ilk sırada bulunuyor.

Osmanlı Devleti tarafından tamı tamına 400 yıl boyunca idare merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı; günümüzde Osmanlı’ya dair tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olmanın yanı sıra sınırlarında barındırdığı tarihi yapıları ile de ilgi çekmeyi başarıyor.

1.Avlu, 2. Avlu, Saltanat Kapısı ve Harem gibi farklı bölümlerden oluşan Topkapı Sarayı’nı dolaşırken, kendinizi bambaşka bir diyarda buluyor, Osmanlı mimari özelliklerinin yanı sıra kültürünü de yakından gözlemleyebiliyorsunuz.

  • Ayasofya Müzesi

Tarih tutkunları tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer adres olan Ayasofya müzesi; mükemmel bir Bizans ve Osmanlı mimari örneği olarak, günümüze kadar gelmeyi başaran muhteşem bir yapıt olarak biliniyor.

Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından inşa ettirilen, Fatih Sultan Mehmet döneminde ise camiye dönüştürülerek yeniden restore edilen bu müze; mimarlık tarihinde de oldukça özel bir yer tutuyor.

Dünyanın en eski katedrali olarak, dimdik ayakta durmayı başaran Ayasofya Müzesi’nde, kullanılan Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait sütun, kapı ve taşların gösterişine hayran kalacaksınız!

  • Dolmabahçe Sarayı

Sultan 1. Abdülmecid tarafından yaptırılan, Avrupa mimarisinin örnek alınarak inşa edildiği Dolmabahçe Sarayı; İstanbul Boğazı manzarası ve tüm ihtişamı ile ziyaretçilerinin hayranlığını kazanmayı başaran bir diğer müze.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma odasının ve son nefesini verdiği dinlenme odasının da yer aldığı Dolmabahçe Sarayı, günümüzde İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak, İstanbul gidilebilecek müzeler listesinde bulunmayı sonuna kadar hak ediyor.

İstanbul gezi rotanıza Dolmabahçe Sarayı’nın yanı sıra Adalar Müzesi’ni, Beylerbeyi Sarayı’nı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni de kesinlikle eklemenizi öneriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. İstanbul’da Gidilebilecek Müzeler için yorumda bulun

    İstanbul’da Gidilebilecek Müzeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul’da Gidilebilecek Müzeler için ilk yorumu yapabilirsin.