Karabük’e Giderseniz Bunları Mutlaka Yapın!

Karabük’e geldiğiniz zaman farklı yerlere giderek güzel bir yaşayabilirsiniz. Küçük bir Karadeniz şehri olan Karabük bu alanda ziyaretçilerine zengin bir doğayı ve tarihi bir arada sunmaktadır. Safranbolu başta olmak üzere şehrin dört bir yanında tarihe tanıklık edebilirsiniz, kendinizi doğanın huzur veren atmosferine ve şehrin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Karabük’ün En Özel Lezzeti: Safran

Bölgede bulunan safran önemli bir geçim kaynağıdır. Safranın faydaları saymakla bitmez. Fiyatına göre altın kadar değerli olan bu bitkiden yapılmış pek çok yemek türünü Karabük şehrinde bulabilirsiniz. Safranlı Zerde, Safran Lokumu, Kiren Şerbeti ve Özel Safranbolu Baklavası gibi pek çok yöresel ürünün tadına bakabilirsiniz.

Karabük

Karabük’ün En Popüler Gezi Noktası: Safranbolu Evleri

Karabük dendiği zaman akla ilk gelen Safranbolu’nun geleneksel ve tarihi evleri gelmektedir. Bu konakların ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Yıllar içerisinde binlerce yabancı ve yerli turist tarafından ilgi görmektedir.

Safranbolu, şehir merkezine çok yakındır. Karabük il merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta yer alan ilçeye minibüsler, özel aracınız, belediye otobüsü ve taksiyle rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Ulaşım Karabük il merkezinden yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Safranbolu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilçedir. Burada Lidya, Hitit, Helen ve Osmanlı gibi medeniyetlerin etkileri görülmüştür. Safranbolu konaklarını gezerek farklı bir tarihi dokularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tarihin o eşsiz görüntüsünü içinizde hissedebilirsiniz.

Birçok konak restore edildikten sonra otele dönüştürüldüğü için tarihi atmosferde konaklama imkanına sahipsiniz. Bu otellerden herhangi birinde rezervasyon yaparak konforlu bir akşam geçirebilirsiniz, sabah kalktığınız zaman yöresel kahvaltı yapabilir ve birbirinden farklı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Hotellerin fiyatları genellikle sundukları hizmetlere göre çeşitlilik gösterir ama yaklaşık 200 – 300TL arasında fiyat belirlenmektedir. Safranbolu Gezi Evleri giriş ücretleri ise 5 – 10 TL arasında değişmektedir.

Karabük’te Doğayı Keşfedin: Tokatlı Kanyonu

Karabük şehri ilçelere yakın olduğu için hiçbir ulaşım sıkıntısı yaşamadan farklı doğal güzellikleri görebileceğiniz, çeşitli spor aktiviteleri yapabileceğiniz imkanlara sahiptir.

Safranbolu ilçesinde bulunan Tokatlı Kanyonu’nda trekking aktiviteleri yapabilirsiniz. Kanyona giriş ücreti 5 TL gibi düşük bir ücretle doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kanyonun içerisinde bulunan Kristal Teras’a çıkarak doğa manzarayı izleyebilirsiniz. Birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan çeşitli tarihi mağaralar ve yapılar da bulunur.

Yenice ilçesinde bulunan Yenice Ormanları trekking, kampçılık, kanyoning etkinlikleri yapabileceğiniz bir alandır. Burada hotellerde konaklayabilir veya kamp yapabilirsiniz. Yenice Ormanı 15 farklı parkurdan oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Karabük’e Giderseniz Bunları Mutlaka Yapın! için yorumda bulun

    Karabük’e Giderseniz Bunları Mutlaka Yapın! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karabük’e Giderseniz Bunları Mutlaka Yapın! için ilk yorumu yapabilirsin.