Tesis Yönetimi Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir üretimin ve yaşamın olduğu yapılarda (apartman, rezidans, site, AVM, plaza, hastane, hotel, okul, fabrika vb.) işleyişlerini en iyi şekilde sağlayarak burada yaşayan insanlara konforlu, kaliteli ortamı sunmaktır. Tesis yönetimi destek hizmet birimleri örgütlenerek merkezi yönetimin sağlamasıyla sürdürülebilir ve standartların üzerinde hizmet alımlarını sağlayabilir. Tesisin 3 safhası bulunmaktadır. Bunlar;

  • İnşaat
  • Tasarım
  • Yaşam

Bu aşmaların uzun ve önemli olanı yaşam safhasıdır. Tesis yönetimi yaşam safhası boyunca yapılmaktadır fakat mesleki tecrübeleri tesis yönetiminin inşaat safhasında başlayarak yaşama geçiş süreçlerini yürütmesinden dolayı denetim, yönetim, güvenlik, temizlik, teknik, bakım, bahçe, peyzaj, atık, hukuk, finans, fitness, yazılım, müşteri ilişkileri, danışmanlık, eğitim vb. hizmetlerle yürüyen merdiven, asansör, dış cephe temizlik üniteleri, soğutma grubu, ısıtma kazanı, klima, havalandırma santralı, ısı istasyonu, su soğutma kulesi, kalorimetre, sayaç, kamera, kartlı geçiş sistemi, bariyer, turnike, pompa, vana, hidrofor, eşanjör, genleşme tankı, aydınlatma, ag/og hücreleri, trafo, jeneratör, yangın pompası, yangın paneli, havuz, spa, dekorasyon, mutfak ekipmanları, iş kıyafetleri, vb. farklı ürünleri kapsayan sistemsel denetimleri yaparak yaşam safhasına geçişlerin daha sağlıklı yürütüldüğünü göstermektedir.

Tesis yönetimlerinde yaşam süreci başlarken sisteme dahil edilmesinin inşaat sırasında oluşan eksikliklerin göz ardı edilmesinden dolayı yaşam safhasında oluşabilecek problemlerin kronikleşmesine neden olabilir.

Tesis yönetimi içeriğinde birden fazla disiplini barındıran bir yapıdır. Türkiye’de profesyonel anlamda tesis ve bina yönetimine, 1990 yıllarında yapılan nitelikli ve yüksek plazalarla, binalarla başlandığı söylenebilir.

Bugün ülkemizde siteler, apartmanlar, rezidans ve toplu yapı projelerine geçiş ve kentsel dönüşüm süreçleri yaşanmaktadır. Bununla birlikte ticari gayrimenkul AVM, inşaatlar, hastanelerde ciddi artış ve gelişme yaşanmaktadır. Tesis yönetimi konusunda uzman firmanın belirttiği gibi nitelikli, akıllı yapıların yönetimini ve kontrolünü profesyonel tesis yönetim firmaları üzerinden yaptırılması yatırımın korunması ve sürdürülebilirliği açısından fayda sağlamaktadır.

Tesis Yönetimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde iletişim ve teknoloji çağında modern insanların günlük yaşamlarında en büyük sorunu zaman yetersizliğidir. Ortak alanları olan ve büyük insan topluluklarına hizmetler veren işletmelerin bunlara paralel olarak verdiği hizmetlerin günümüzde yönetim altyapısının aksamaması, uygun olması ve süreklilik arz etmesi gerekir. Verilen hizmetlerin hızlı, kesintisiz bir şekilde kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermesi ve iyi organize olması gerekir. Tesis yönetimi hem hizmet ihtiyaçlarını tek elden etkin çözümler üretir hem de işletmelerin ihtiyaç duydukları hizmetleri doğru bir şekilde belirleyerek, maksimum verimlilik elde etmesini sağlar. Ankara’da Kaliteli Temizlik Firması arıyorsanız hemen www.cssturkiye.com linkine tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Tesis Yönetimi Nedir, Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    Tesis Yönetimi Nedir, Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tesis Yönetimi Nedir, Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.