Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Her bir köşesi mutlaka görülmeye değer onlarca tarihi yapıya ev sahipliği yapan ülkemiz; sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de yaz-kış fark etmeksizin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunuyor.

Dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin plajları özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmeye devam ededursun; başta Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu vb. medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemizin tarihi yapıları da en az deniz turizmi kadar rağbet görüyor.

Bu yazımızda tarih tutkunu olan gezginler için Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

  • Efes ve Milet Antik Kentleri

Ege Bölgemizin en turistik şehirlerinden Aydın’ın Didim ilçe sınırlarındaki Milet antik kenti; 12 iyon uygarlığı döneminden kalma mimari yapıları ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tarihi gezi deneyimi yaşama şansı tanırken; İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti; Antik Yunan dönemine ait eserleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Roma ve Bizans kültürüne dair pek çok tarihi kalıntıyı yakından görebileceğiniz Efes ve Milet’i mutlaka seyahat rotanıza eklemenizi öneriyoruz.

  • Topkapı Sarayı

 

Osmanlı İmparatorluğu tarafından neredeyse 400 yıl boyunca idare merkezi olarak kullanılmış; pek çok padişahın yaşamına tanıklık etmiş olan Topkapı Sarayı; günümüzde Osmanlı kültür ve mirasının sergilendiği bir müze olarak varlığını sürdürüyor.

Saltanat Kapısı, Alay Meydanı, İç Saray vb. farklı bölümlere ayrılan Topkapı Sarayı’nın muhteşem güzellikteki mimarisine hayran kalacak; atalarımızla bir kez daha gurur duyacaksınız!

  • Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan ve Trabzon denilince akla ilk gelen tarihi yapılar arasındaki Sümela Manastırı; Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler listemizin bir diğer öğesi!

Eski Rum ve Ortodokslara ait olan göz alıcı bir manastır ve kilise birleşimi olan ve denizden 1.150 metre yüksekliği ile dikkat çeken Sümela Manastırı; manastırın içindeki freskleri ile adeta göz kamaştırıyor.

Trabzon’a kadar gitmişken Sümela Manastırı’nı baştan sona gezmeden bu şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz.

  • Göreme Açık Hava Müzesi

 

Nevşehir Kapadokya sınırlarında yer alan Göreme Açık Hava Müzesi; kaya içine oyulmuş evleri, manastır ve kilise örnekleri, mutfak vb. yaşam alanları ile Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen adresleri arasında bulunuyor.

Rahipler ve Rahibeler manastırı gibi farklı bölümlerden oluşan, Kapadokya’nın ünlü vadilerinden birinin üzerine 4. Yüzyılda Aziz Basil tarafından inşa edilmiş olan bu müzeyi ziyaret ederken; ilk Hristiyanların yaşayış tarihi ve kültürü hakkında pek çok bilgi edinebilmeniz mümkün!

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz!

 

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler için yorumda bulun

    Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.