Kapadokya’da Mutlaka Uğramanız Gereken 3 Adres

Neredeyse 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan püsküren lav ve küllerin milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılması sonrasında oluşan ve sınırlarında yer alan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya kayalık alanları ile UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeyi başaran Kapadokya, İç Anadolu Bölgemizin mutlaka görülmesi gereken adresleri listesinde ilk sıralarda geliyor.

Nevşehir, Aksaray, Niğde ve Kırşehir gibi İç Anadolu Bölgesi’nin birçok şehrini içine alan Kapadokya, doğanın ve tarihin birleştiği en muazzam bölgelerden biri olarak kesinlikle ziyaret edilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Özellikle görenlerde hayranlık hissi uyandıran Peribacaları ile ön plana çıkan Kapadokya, Paleolitik döneme kadar uzanan tarihi geçmişi ile başta Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bir bölge olarak, adeta Anadolu tarihine ışık tutuyor.

Bu yazımızda İç Anadolu Bölgesine ve Kapadokya’ya yolu düşenler için mutlaka uğramaları gereken adreslerden bahsetmek istiyoruz.

İşte, Kapadokya gezilecek görülecek yerler listemiz:

  • Peri Bacaları

Hemen üst kısmında yer alan şapkası ile son derece ilgi çekici görünen ve milyonlarca yıllık bir tarihsel süreci bulunan Peri Bacaları, yalnızca yerli değil yabancı turistler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor.

Doğanın eşsiz güzelliğiyle tarihin muhteşem uyumunu bir kez daha gözler önüne seren peri bacaları, özellikle tarihi eser tutkunlarının vazgeçilmez uğrak noktaları arasında bulunuyor.

Bol bol doğa ve manzara fotoğrafları çekmeye bir türlü doymak nedir bilemeyeceğiniz Peri Bacaları’nı Kapadokya geziniz esnasında mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

  • Derin Kuyu Yer Altı Şehri

Yer altı şehirleri ile ünlü olan Kapadokya’da muhakkak uğramanız gereken bir diğer adres olan Derin Kuyu yer altı şehri, 85 metre derinliği ve 6 katlı yapısı ile özellikle adrenalin, macera ve gizem tutkunlarına hitap ediyor.

Son derece geniş ve derin bir yerleşim alanı olan bu yer altı şehrini turlarken, Antik Döneme dair pek çok kalıntıya da rastlama imkanınız bulunuyor.

Büyülü atmosferi ile kendinizi mistik bir yolculuğa çıkmışçasına hissetmenizi sağlayacak bu gizemli yer altı şehrini Kapadokya gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

  • Ihlara Vadisi

Son derece derin bir vadi olmasına rağmen vadideki merdivenler sayesinde vadi tabanına ulaşımın oldukça kolay olduğu Ihlara vadisi, yemyeşil atmosferi ve şahane tabiatı ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmayı başarıyor.

Bol bol yürüyüş aktivitesine katılmak isteyeceğiniz vadide pek çok Roma-Bizans örneği kiliseyi de görebiliyor ve ziyaret edebiliyorsunuz.

Şimdiden bol keyifli bir seyahat deneyimi geçirmeniz dileğimizle.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kapadokya’da Mutlaka Uğramanız Gereken 3 Adres için yorumda bulun

    Kapadokya’da Mutlaka Uğramanız Gereken 3 Adres için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kapadokya’da Mutlaka Uğramanız Gereken 3 Adres için ilk yorumu yapabilirsin.