Doğu Anadolu Turu

Her bir köşesi binlerce güzellikle dolu ülkemizin nüfusu en az bölgesi olan Doğu Anadolu, özellikle Batı’da yaşayanlar tarafından sık sık ziyaret edilen, eşsiz tarihi yapıları ile adeta tarihe ışık tutan bir bölgemiz olma özelliği taşıyor.

Erzurum-Kars, Yukarı Fırat bölümü gibi pek çok bölüme ayrılan bu bölgemiz; yalnızca yerli turistlerimiz değil yabancı turistlerimiz tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Bu yazımızda geçiminin büyük bir bölümünü hayvancılık ve tarımdan elde eden Doğu Anadolu Bölgemize yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken birtakım adreslerden bahsetmek istiyoruz.

İşte, tarih boyunca Araplar, Kürtler, Rumlar, Ermeniler gibi köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Doğu Anadolu turumuz esnasında ziyaret edebileceğiniz yerler:

  • Erzincan/Girlevik Şelalesi

40 metre yükseklikten düşen şelale suları ile görenleri büyüleyen Girlevik şelalesi; Erzincan il merkezine yalnızca 30 km’lik bir mesafede bulunuyor.

Şelalenin hemen yakınında bulunan mesire alanı ise yerli ve yabancı turistlere sevdikleri, arkadaşları ve aileleri ile keyifli bir piknik yapma imkanı tanıyor.

1990 yılında koruma altına alınarak, doğal sit alanı olarak kabul edilen Girlevik Şelalesi’ni mutlaka Doğu Anadolu gezilecek görülecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

  • Ani harabeleri/Kars

Doğu Anadolu bölgemizin platolarla kaplı, en yüksek alanı olan Erzurum-Kars bölümündeki Kars ilimize bağlı tarihi bir değerimiz olan Ani Harabeleri; köklü geçmişi ile şehrin sosyal ve kültürel yaşamına dair pek çok bilgiyi gün ışığına çıkarıyor.

2016 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeyi başaran Ani Harabeleri’nden tarihte ilk kez 6. yy’da Ermeniler tarafından bahsedilirken; günümüzde Bizans, Abbasi, Ermeni, Osmanlı devletine dair pek çok izlere Ani Harabeleri’nde rastlayabiliyorsunuz.

10001 kilise şehri ve 40 kapılı şehir olarak, dünya çapında üne kavuşmuş olan Ani Harabeleri’ni ziyaret ederek, mitolojik bir yolculuğa doğru yelken açabilirsiniz.

  • Akdamar Adası/Van

Van Gevaş ilçe sınırlarında yer alan Akdamar Adası; Van şehrimiz ile özdeşleşen ve şehrin simgesi haline gelen bir ada olarak, Van’ın en büyük 2. adası olma unvanını taşıyor.

Muhteşem bir aşk öyküsüne şahitlik eden Akdamar Adası, ismini sevgilisi kendine ulaşmak için bu gölde boğulan Tamara isimli Ermeni bir kızdan alıyor.

Cezbedici güzelliği ile ziyaretçilerini selamlayan Akdamar adası, Ermeniler tarafından ise Rştunik adası olarak isimlendiriliyor.

Doğu Anadolu turunuz esnasında Van’a rotanızı çevirdiğinde Akdamar Adası’na muhakkak uğramanızı, bu muhteşem gölü arkanıza aldığınız birbirinden şahane fotoğraflar çekinmenizi öneriyoruz.

Şimdiden keyifli tatiller dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Doğu Anadolu Turu için yorumda bulun

    Doğu Anadolu Turu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğu Anadolu Turu için ilk yorumu yapabilirsin.