2 Günlük İstanbul Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Muhteşem güzellikteki Anadolu ve Avrupa Yakası ile sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en beğenilen şehirlerinden biri olan İstanbul; pek çok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi yapıları, yaz aylarında yoğun rağbet gören plajları, renkli gece yaşantısı ve birer tabiat harikası olan adaları ile harika bir tatil rotası olma özelliği taşıyor.

Ülkemizin sanayi, turizm ve ticaret açısından en gelişmiş şehri olan İstanbul; sonsuz sayıdaki parkları, müzeleri, doğal güzellikleri ile mutlaka uğramanız gereken adreslerden biri olarak biliniyor.

Bu yazımızda hafta sonu tatilini İstanbul’u gezerek değerlendirmek isteyen seyahat tutkunları için 2 günlük İstanbul turunda mutlaka görülmesi gereken yerler listemizden bahsetmek istiyoruz.

İşte, İstanbul gezilip görülecek yerler listemiz:

  • Kız Kulesi:

2500 yıllık tarihi geçmişi ile İstanbul’un adeta simgesi haline gelen Kız Kulesi; İstanbul geziniz esnasında ilk uğramanız gereken adresler listesinde bulunuyor.

2000 yılında restore edildikten sonra ziyaretçilere açılan eşsiz bir Antik dönem ve Bizans örneği olan Kız Kulesi’ne aşık olacak; kulede yer alan restoran ve kafelerde sunulan lezzetlerin tadında doymak nedir bilmeyeceksiniz.

  • Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen; bir dönem Osmanlı padişahlarının yaşadığı Topkapı Sarayı; Saltanat Kapısı, Alay meydanı vb. farklı bölmeleri ile günümüzde müze olarak kullanılan; ziyaretçilerine Osmanlı kültür ve yaşayış tarzını en güzel şekilde aktaran tarihi yapılardan biri olarak, yıllara meydan okuyor.

İstanbul’un Fatih ilçe sınırlarında yer alan Topkapı Sarayı; her yıl yaz-kış fark etmeksizin yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor.

Muazzam bir Osmanlı mirası olan Topkapı Sarayı’nı İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz.

  • Tarihi Yarımada

 

İstanbul, Haliç ve Marmara Denizi’ni sınırlarında barındıran Tarihi Yarımada; başta Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesi olmak üzere pek çok Osmanlı tarihi yapısına ev sahipliği yapıyor.

Sınırlarında Fatih ve Eminönü gibi İstanbul’un en güzel içlerinin bulunduğu Tarihi Yarımada’yı gezerken, pek çok Bizans ve Osmanlı dönemi örneği cami, kilise, saray ve çeşmeye rastlayabiliyorsunuz.

İstanbul’u İstanbul yapan en güzel İstanbul parçalarından biri olan Tarihi Yarımada’yı dolaşmadan İstanbul gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

  • Balat Sahili
  1. yy’da İspanya’daki soykırımdan kaçarak Osmanlı’ya sığınan Yahudilerin yerleştiği Balat; o döneme ait renkli, genellikle iki üç katlı ve cumbalı evleri ile kesinlikle görülmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Küçük balıkçı teknelerinin yanı sıra muhteşem Haliç manzarası ile herkesi kendine hayran bırakan Balat sahilini ziyaret edebilir; buradaki kafelerde Haliç manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Şimdiden keyifli tatiller…

 

Bir Cevap Yazın

  1. 2 Günlük İstanbul Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için yorumda bulun

    2 Günlük İstanbul Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 2 Günlük İstanbul Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.