Görmeniz Gereken En İlginç 10 Yer

Yaşadığımız dünyanın evrende en çarpıcı güzelliğe sahip olan gezegenlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın üzerinde görmeniz gereken o kadar güzel yer var ki bazen bu yerleri herhangi bir sözle tarif etmek anlamsız kalıyor. Yazımızda sizlere görmeniz gereken en ilginç 10 yer hakkında bilgi vereceğiz.

Moritanya – Sahra’nın Gözü

Moritanya’da Sahra Çölü’nde yer alan bu bölüm en güzel jeolojik müzelerden birisi olarak görülmektedir. Çölün ortasında olan ve göz şekline benzeyen bu yerin çapı ortalama 50 KM civarındadır. Sahra’nın Gözü’nün önceden bir göktaşının düşmesi sonucu oluştuğu düşünülüyordu. Bilim insanları son yaptığı çalışmalarda bunları reddederek toprağın erezyonu sonucunda böyle bir alan oluştuğunu görmüştür.

Belize – Büyük Mavi Delik

Büyük mavi deliği birçoğumuz büyük mavi çukur olarak da biliyoruz. Belize City’den 70 KM uzakta yer ala bu sualtı obruğu Lighthouse Resifi’nin merkezinde yer almaktadır. Kusursuz bir daire şeklinde olan deliğin çapı 0.4 KM  derinliği ise 145 metreyi bulmaktadır. Dairenin renginin koyu olması oluşumun derinlik değerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Türkmenistan – Cehennem Kapısı

Türkmenistan’da yer alan bu arazinin sınırsız bir metan gazına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yer alan kaynaklara göre 35 yıl önce metan gazı için çalışmalar yapan jeologlar çok derine indiği için metan gazının yüzeye çıkmasına sebep olmuş.

Antarktika – Erebus Buz Kayaları

Dünya üzerinde en soğuk kıta olarak Antarktika bulunmaktadır. Erebus Buz Kayaları’nın ise yüksekliği 20 metreyi bulmaktadır ve bu kayalar sönmüş bir yanardağın kayalarıdır. Önceden buradan çıkan lavlar Jüpiter, Satürn ve Naptün yüzeyinde yer alan görüntüleri hatırlatıyordu.

Avustralya – Şeytan Kayalıkları

Devil’s Marbles olarak da adlandırılan kayalıklar birbirlerini şekillendirmiş ve tuhaf şekilde yerleşmişlerdir. Aborjinler bu bölgeyi Karlu Karlu olarak da adlandırmaktadır. Yuvarlak görünüme sahip olan bu devasa kayalıklar değişik bir görüntü oluşmasına sebep oluyor.

Çin – Guilin – Kamış Flüt Mağarası

Çin’in kuzeybatısında Guilin şehrinde yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alan Reed Flute Mağarası dünyanın uzun mazisinin günümüze getirdiği muhteşem ve ilginç yapılardan birisidir. 240 metre derinliğe sahip olan kalker mağarasının 180 milyon yaşında olduğu bilinmektedir.

Bolivya – Uyuni Tuz Gölü

Uyunu Tuz Gölü, Bolivya’da 10 bin KM’lik bir alanı kaplıyor ve dünyanın en büyük kurumuş tuz gölü olarak biliniyor. Kurumuş olan göl yağmur yağdığı zamanlarda bir ayna gibi görünmektedir.

ABD – Arizona – Antilop Kanyonu

Bu kanton ABD’nin güneybatısınd bulunur. En fazla ziyaret edilen ve en çok fotoğrafı çekilen kanyonlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Asırlar boyunca sular, yağmurlar ve rüzgar aşındırarak bu hale gelmelerine sebep olmuştur.

Filipinler – Çikolata Tepeleri

Filipinlerde bulunan bu alan 50 KM alanı kaplamaktadır. Bu teperlerde düşündüğünüz gibi çikolata yoktur. Sadece kuraklık dönemlerinde rengi çikolata gibi kahverengiyi almaktadır. Yaklaşık olarak 1268 tane koni şeklinde sahip aynı boyutlarda tepeden oluşur.

Madagaskar – Taş Orman

Taş Orman, Adası’nın batısında yer alan Melaky Bölgesi’nde yer almaktadır. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda dikey ve yatay jeolojik oluşumlar çok sivri ve iğne ucu gibi sivri yüzeye sahip olan kayalık ve mağaralardan oluşur.

Bir Cevap Yazın

  1. Görmeniz Gereken En İlginç 10 Yer için yorumda bulun

    Görmeniz Gereken En İlginç 10 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Görmeniz Gereken En İlginç 10 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.