Malta Tatili İçin 10 Sebep

’nın güney bölümünde Akdeniz’de yer alan Malta, toplam beş tane takımadadan oluşan bir ada devletidir. Malta’nın en büyük adası ise Malta Adası’dır. 450 bin kişi olan nüfusun büyük bir çoğunluğu bu adada yaşamaktadır. Aynı zamanda ülkenin başkenti olan Valletta’da buradadır. Yazımızda sizlere Malta tatili yapmanıza sebep olacak 10 nedenden bahsedeceğiz.

Ülkenin Başkenti ve Malta Şövalyeleri

Her ne kadar bizim tarihimiz açısından kötü bir olay olsa bile ülkenin başkenti Valletta adını, Osmanlı Donanması’nın saldırılarını geri püskürten Malta Şövalyeleri’nin en ünlüsü olan Jean de Valletta’dan almaktadır. Şehir adeta bir ve tarih kentidir.

Temel Reis Köyü

Temel Reis, orta yaş kuşağının çocukluklarında en sevdiği çizgi film karakterlerinden birisiydi. Temel Reis’in birde filmi var. Bu filmin başrolünü ise trajik ölümüyle herkesi yasa boğan Robin Williams canlandırmaktadır. 1980 yapımı olan renkli film set Malta’da çekilmektedir. Bu bölge aradan geçen yıllara rağmen hala korunmayı başarmıştır. Orijinal ismi ise Popeye Village’dır.

Gozo Adası

Gozo Adası, 67 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen Malta Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci adası konumundadır. Malta Adası’na göre kısmen daha kırsal ve sakindir. Eğer tatilinizde kafa dinlemek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Game of Thrones dizisinin bazı bölümleri bu adada çekilmiştir.

Azure Window (Mavi Pencere)

Burası Gozo Adası’nın kuzeyinde yer almaktadır. Devasa büyüklükte olan kayalık Titanların Savaşı filmi ve Game of Thrones dizisinden size tanıdık gelebilir. Bu kayalık Gozo Adası’nın kendisinden daha meşhurdur.

Ggantija Tapınakları

Ggantija Tapınakları, Gozo Adası’nın başkenti olan Victoria’ya yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Dünyada bilinen en önemli ve eski tapınaklar arasında yer almaktadır. Mısır Piramitleri ve Bileşik Krallık’ta yer alan Stonehedge’den daha eskidir. Aynı zamanda UNESCO tarafından dünya mirasları listesine de alınmıştır.

İngilizce Eğitimi Daha Ucuz

Malta, çok uzun bir süre İngiliz sömürgesi altında kalmıştır. Bu yüzden ülkede Maltaca’nın yanı sıra İngilizce de resmi dil olara kabul görüyor. İngilizce konuşarak ülkenin yerli halkıyla rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Ülkede yer alan İngilizce dil okulları ise ülkenin en büyük geçim kaynaklarından birisidir.

Malta’nın Eğlence ve Gece Hayatı

Güneşin batmasıyla başlayan Malta gece hayatı oldukça canlı ve eğlenceli şekilde geçmektedir. Eğlenceyi doyasıya yaşayacağınız bölge ise St. Julians bölgesidir. Akşamın ilk saatlerinden sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence durmadan devam etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Malta Tatili İçin 10 Sebep için yorumda bulun

    Malta Tatili İçin 10 Sebep için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Malta Tatili İçin 10 Sebep için ilk yorumu yapabilirsin.