Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır?

Galata Kulesi, İstanbul gezilecek yerler arasında ilk akla gelen yerlerden birisidir. Heybetli görüntüsü ile yıllardır kenti gözleyen, hakkında farklı hikayeler anlatılan, turistler için şehrin en güzel manzarasını görme imkanı sunan Galata Kulesi, hem yabancı hem de yerli turistler tarafından sık ziyaret edilen sembollerinden birisidir.

Son revizelerle herkesin dikkatini çekmeyi başaran tarihi yapıya girişlerin nasıl olacağı hakkında merak konusu olurken, yapının içerisindeki değişiklikler de herkesin merak ettiği bir diğer konudur. Kültür ve Turizm Bakanı kulenin katlarında İstanbul tarihini anlatan bilgilendirici eserlerin olacağını açıklamıştı. Büyük bir açılışla restorasyon işlemleri tamamlandı ve Galata Kulesi ziyarete tekrardan açıldı.

Şimdi gelin bu yazıda sizlere tarihçesinden başlayarak yıllar boyunca İstanbul’a tanıklık etmiş bu muhteşem yapıyı tüm yönleri ile birlikte tanıyalım.

Galata Kulesi

Galata Kulesi’ni Kim Yaptırdı?

Galata Kulesi Bizans İmparatoru Justinianos tarafından MS 507-508 yıllarında inşa edilmiştir. Günümüzde olan yapıyı 1348 – 49 yıllarında Cenevizliler tekrardan inşa etmiştir. Kule 1445 – 46 yılları arasında uzatılmıştır. 1500’lü yıllarda ise depremden zarar görmüştür ve Mimar Murad bin Hayreddin tarafından tamir edilmiştir. III. Selim döneminde kule tamir edildikten sonra, kulenin üst tarafına bir cumba eklenmiştir. 1831 yılında kule bir yangın geçirmiştir, II. Mahmut yapının üzerine iki kat daha yükseltmiştir ve külah şeklinde olan ünlü dam örtüsü ile kulenin tepesi kapatılmıştır. Kule en son 1967’de onarım yapılmıştır.

Galata Kulesi Nerede?

Galata Kulesi, İstanbul Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul yakasına inşa edilmiş olan Galata Kulesi, Karaköy- Şişhane arasında Boğaz’a hakim bir konumda yer alır.

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi’ne gitmek için pek çok farklı yöntem vardır. Aracınızla gelecekseniz; Tarlabaşı yolu üzerinden Taksim’e çıktıktan sonra sol tarafta Galata Kulesi tabelasını görebilirsiniz. Aracınızı yapının çevresinde yer alan otoparklara koyabilirsiniz.

Toplu ulaşımla gitmek için Taksim’e ulaşmanız gerekir. Ardından İstiklal Caddesi’ni yürüdükten sonra caddenin sonundan yaklaşık 500 metre aşağı doğru yürüdükten sonra kuleye ulaşabilirsiniz. Eminönü tarafından gelenler kişiler ise Karaköy yolundan Bankalar caddesindeki yokuşu çıkarak kuleye varabilir veya tüneli kullanabilirsiniz.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücretleri

Galata Kulesi ziyareti ise açılış saat 9’da başlar, saat 19’da kapanmaktadır. Kule haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.  Bu saatler içerisinde cafe olarak hizmet veren 9. kat, saat 20.00 kadar restoran olarak misafirlerini ağırlamaktadır. Galata Kulesi giriş ücreti 30 TL’dir.

Bir Cevap Yazın

  1. Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır? için yorumda bulun

    Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Orada Neler Yapılmalıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.