Dünyanın en hızlı trenleri

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın dört bir yanında trenler en yaygın ulaşım araçlarından birini oluşturuyor. Karayolu ve havayoluna kıyasla çok daha uygun maliyetli olmasıyla tercih edilen trenlerin bir diğer avantajı da çok güvenli olmasıdır. Ölümlü trafik kazalarının ne kadar çok olduğu hesaba katılırsa, trenlerin ne kadar güvenli olduğu daha iyi anlaşılabilir. Ancak gelgelelim trenlerin de bir olumsuz yönü var: Çok yavaş olmaları! Özellikle 1990’lı yıllardan kalma trenler en fazla 80-90 km/s hızla gittiği için tam bir eziyete dönüşebiliyor.

Neyse ki son dönemde dünyanın dört bir yanında üretilen hızlı trenler bu algıyı tersine çevirmeye başladı. Artık inanılmaz hızlara ulaşabilen trenler sayesinde bir noktadan diğerine ulaşmak keyif verici hal almış durumda. Bunun en bilindik örneği, Japonya’da kullanılan Maglev treni. Neredeyse bir uçak gibi hız yapabilen bu tren toplam 604 km hıza ulaşmayı başararak dünyanın en hızlı treni olma özelliğine sahip. 11 saniye gibi kısa bir sürede bu hıza ulaşan trenin 2027 yılında Tokyo ile Nagoya arasında seferlere başlaması bekleniyor.

Bu tren göreve başlayana kadar dünyanın en hızlı trenleri şu şekilde sıralanabilir:

Şangay Maglev, Çin

Manyetik levitasyon denilen özel bir mıknatıs sistemiyle çalışan bu tren saatte 431 km hıza ulaşabiliyor. Aktif olarak görev yapmaya devam eden tren gelecekte Şangay metrosuyla da entegre olabilir.

Harmony CRH 380A, Çin

Çin’de inşa edilen yeni hızlı tren raylarında kullanılan Harmony CRH 380A toplamda 380 km hız yapabilecek kapasiteye sahip. Vagonlarında 494 yolcu taşıyabilen trenin ana rotası Şangay–Nanjing ve Şangay-Hangzhou ile Beijing-Şangay olarak belirlenmiş.

AGV Italo, İtalya

Automotrice Grande Vitesse (AGV) Italo şirketi tarafında geliştirilen bu tren Avrupa kıtasının en hızlı treni olma özelliğine sahip. Aynı zamanda da dünyanın en hızlı üçüncü treni. Turin-Milan–Bolonya ile Roma–Venice arasında seyrediyor.

Siemens Velaro E AVS 103, İspanya

Velaro E ailesinin bu İspanyol ferdi yüksek hızlara ulaşabiliyor. Rusya, Almanya, Çin ve Türkiye’de de kullanılan tren Alman menşeli Siemens tarafından üretiliyor. İspanya’da Barcelona ve Madrid arasında seferlerine devam eden tren 350 km hız yapabiliyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın en hızlı trenleri için yorumda bulun

    Dünyanın en hızlı trenleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın en hızlı trenleri için ilk yorumu yapabilirsin.