Antalya ve çevresinde gezilecek yerler

Antalya ve çevresinde gezilecek yerler listemize göz atmanın faydasını görebilirsiniz.

Türkiye’nin güneybatısında yer alan ve Akdeniz kıyısı boyunca uzanan Antalya, nefes kesici uçurumları ve dağlarıyla doğayla iç içe bir geçirmek isteyenlerin uğrak noktası durumundadır. Son dönemde yaşanan siyasi gerilimler sonucu turist sayısı azalmış olsa da halen Rus turistlerin akınına uğrayan şehirde denizi gören birçok restoran bulunuyor. Dev alışveriş merkezleri, tarihi siteler, eğlence dolu gece hayatı ve keşfedilecek onlarca muhteşem turistik mekan Antalya’daki yerini almış durumda. Bu şehri gezmeye birkaç gün yeter mi bilinmez, bu yüzden gitmeden önce nerelere uğrayacağınızı titizlikle belirlemeniz gerekiyor.

Sizlere kolaylık sağlaması açısından hazırladığımız Antalya ve çevresinde gezilecek yerler listemize göz atmanın faydasını görebilirsiniz.

Çarşı

Antalya’nın bu eski pazarı Kalekapısı meydanında başlayıp Kâzim Özalp Caddesi boyunca uzanır. Hem antika, hem de modern mücevherler bulabileceğiniz bu çarşıda birçok deri ayakkabı ve çanta modeli de mevcuttur. Özgün el işçiliği ürünlerden tutun, geniş takı ve aksesuar yelpazesi de cabası. Sıcak havalarda gezerken yorulup susayabileceğiniz için yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurmayı ihmal etmeyin

Kaleiçi

Labirente benzer yapısıyla içinde gezinmekten zevk alacağınız Kaleiçi, aslına en uygun şekilde restore edilerek günümüze dek ulaşmayı başarmış bir tarihi mekandır. Butik oteller, sanat galerileri ve restoranlara da ev sahipliği yapan Kaleiçi’nde hatıralık eşya satın alabileceğiniz birçok dükkan da mevcut. 18. yüzyılda inşa edilen Tekeli Mehmet Paşa Camii’ne göz atmadan sakın geri dönmeyin! Hesapçı Sokak’a girdiğinizde de Kesik Minare’ye göz atabilirsiniz.

Termessos ve Karain Mağarası

Antalya’nın merkezinden arabayla 40 dakika kadar süren bir yolculuğun ardından Termessos’a ulaşabilirsiniz. Denizden 1050 metre yükseklikteki Taurus Dağları’na inşa edilen Pisidyan şehirlerinin harabeleri arasında gezinebilirsiniz. Bu şehri Büyük İskender’in işgal etmeye çalışıp başarısız olduğunu da not düşelim.

Öte yandan yine mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir diğer nokta olan Karain Mağarası da Antalya’nın kuzey batısında yer alır ve Yağca köyü mevkiindedir. Geçmişi 25 bin yıllık olan bu mağaralarda eski çağlarda yaşayan insanların duvarlara kazıdıkları çizimler nefesinizi kesecektir. Kesinlikle heyecan verici ve tüyler ürpertici olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Antalya ve çevresinde gezilecek yerler için yorumda bulun

    Antalya ve çevresinde gezilecek yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya ve çevresinde gezilecek yerler için ilk yorumu yapabilirsin.