Dünyanın en güzel sahilleri

Gezginler için yola çıkmadan önce gidilecek yer hakkında bilgi alma maksatlı kullanılan Lonely Planet isimli site, bundan önce yayın hayatına dergi olarak devam ediyordu. Yaklaşık 40 yıldır turistlerin hayatını daha da kolaylaştırmaya devam eden Lonely Planet şimdilerde dünyanın en güzel sahillerinden oluşan bir liste yayınladı.

Muhteşem şeritlerinden tutun, büyüleyici güzellikteki tropikal kıyılara kadar dünyanın farklı ülkelerinden birçok sahil bu listeye dahil oldu.

Aşağıda ismi geçen sahilleri ölmeden önce gezmeniz tavsiye edilir.

Dünyanın en Güzel Sahilleri

Gulpiyuri sahili, İspanya’nın Llanes şehri yakınlarındadır. Bu küçük ama güzel yer altı tünelleriyle Cantabrian Denizi’ne bağlanır. Tuzlu suyu ve minik dalgalarıyla gerçekten göz alıcı bir sahil.

Hawaii’ye bağlı Oahu isimli adanın kuzey kıyısında bulunan Ehukai sahili, cesur dalga sörfçülerinin en sevdiği sahillerden birisi. Rekor büyüklükteki dalgaların izleyenleri şaşkına çevirdiği bu sahili ziyaret etmek için en ideal zaman ise Ekim ile Nisan ayları arası.

Yine Hawaii’ye bağlı olan bir diğer sahil, simsiyah kumlarıyla dikkat çeken Punalu’u sahilidir. Kara olarak da adlandırılan bu sahildeki kumların siyah renkli olmasının sebebi, adanın altındaki volkanik hareketlenme olarak gösteriliyor. Kesinlikle sıradışı bir durak.

İzlanda’daki Vik sahili de siyah kumlardan oluşan bir diğer ilginç sahil. Birçok bazalt sütunlarına da ev sahipliği yapan bu sahili ziyaret eden şanslı kişiler kuzey ışıklarını izleme fırsatını da yakalayabiliyor. Bu arada İzlandalılar, bu sahili çevreleyen sarp mağaraların içinde troller ve canavarların yaşadığına inanıyoruz. En azından bir göz atmaya değer, değil mi?

Avustralya’nın Victoria şehrindeki Bells sahili dik kayalıkları ve dünyanın en büyükleri arasında gösterilen devasa dalgalarıyla biliniyor. Yalnızca sezonlu sörfçülere tavsiye edilen bu sahilde sadece sörf yapanları izlemek bile eğlenceli.

Endonezya’nın Raja Ampat şehrindeki Wayag sahili, cam gibi temiz suyuyla denizin altındaki muhteşem hareketliliği olanca netliğiyle görebilmenizi sağlıyor. Mavi ile yeşil karışımı suyun altında dalış yapmak hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en heyecan verici deneyim olabilir. Wayag sahili, resifler ve balıkların hareketlerini gözlemleyebilmek için dalış takımı kiralayabileceğiniz birçok dükkana da ev sahipliği yapıyor.

Bir Cevap Yazın

  1. Dünyanın en güzel sahilleri için yorumda bulun

    Dünyanın en güzel sahilleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın en güzel sahilleri için ilk yorumu yapabilirsin.