Çanakkale Gezilecek Yerler

Troya kalıntılarına ev sahipliği yapan, yalnızca yerli değil yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başaran Çanakkale, Marmara Bölgemizin tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan bir şehri olma özelliği taşıyor.

Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan, tıpkı İstanbul gibi medeniyetler köprüsü olarak kabul edilen Çanakkale, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşları esnasında halkın gösterdiği muhteşem başarı ve zafer ile de anılıyor.

Osmanlı Dönemi’nde ülkenin en önemli kalelerinden biri olarak kabul edilen Çanakkale, antik çağa kadar uzanan köklü tarihi geçmişi ile adeta bir medeniyetler beşiği olarak kabul ediliyor.

Tarih boyunca Lidyalılar, Persler, Roma ve Bizans İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlere tabi olan Çanakkale’de antik döneme ve diğer medeniyetlere dair pek çok tarihi eser ve kalıntı bulunuyor.

Çanakkale gezilecek yerler başlıklı bu yazımızda Çanakkale geziniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken Çanakkale’nin en tarihi noktaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, Çanakkale gezilecek yerler listemiz:

  • Yeni Zelanda Anıtı

Yeni Zelanda Seferi’nin başarı ile sonuçlanması sonrasında 1925 tarihinde yaptırılan bu anıt, Çanakkale Eceabat ilçesinde bulunuyor. Conkbayırı üzerine inşa edilen bu anıt, 8 Ağustos 1915 tarihinde savaş esnasında şehit düşen askerlerimizin anısına dikilmiş bir anıt olarak, günümüzde turistler tarafından ilgi görüyor.

Çanakkale tarihi turunuz esnasında mutlaka Çanakkale başarımıza ışık tutan anıtlardan biri olan Yeni Zelanda anıtını ziyaret etmenizi öneriyoruz.

  • Truva Antik Kenti

Tarihi geçmişi M.Ö 3000 yılına kadar uzanan ve Truva savaşlarına tanık olan bu antik kent, Çanakkale merkez İntepe Belde sınırlarında bulunuyor.

Tarihte oldukça ses getiren Truva savaşlarının merkezi konumundaki bu antik kentin, bir zamanlar Türk yurdu olduğuna da inanılıyor.

Adeta sizi büyüleyecek ve sizi tarihsel bir yolculuğa davet edecek olan bu kente muhakkak uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin adeta simgesi haline gelen Aynalı Çarşı, inşa edildiği 1890 yılından bu yana şehrin en popüler uğrak noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Çarşının her iki giriş kısmında yer alan aynalardan ismini alan Aynalı Çarşı, günümüzde Çanakkale esnafına ait dükkanların bulunduğu bir kapalı çarşı gibi faaliyet gösteriyor.

Günümüzde tamamen belediyeye ait olan Aynalı Çarşı’ya uğrayarak, burada hediyelik ürünler satın alabilir, seyahatiniz sonrasında yanınızda Çanakkale’ye özgü hatıra ya da armağan niteliğinde yöresel ürünler ya da lezzetler götürebilirsiniz.

  • Mıhlı Şelalesi

Çanakkale’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Ayvacık ilçe sınırlarındaki bu muazzam doğal güzellik, özellikle sıcak ve kavurucu yaz günlerinde serinlemek isteyenlere hitap ediyor.

Çevresinde ve yakınlarında bulunan piknik ve mesire alanları özellikle yaz aylarında tıklım tıklım dolu olan bu şelale, eşsiz şelale suları ve tabiat manzarası ile görenleri şaşkına çeviriyor.

Yeşillikler içerisinde gizlenen bu güzelliğin yakınındaki el değirmeninin ise Rumlardan kalma olduğuna inanılıyor.

Aynı zamanda şelalenin suları, herkesin yüzebileceği sığlıkta ve temizlikte olduğundan şelale göleti yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor.

Bol bol fotoğraf çekinmek isteyeceğiniz bu şelalede sevdiklerinizle birlikte doğa yürüyüşüne çıkabilir, ailenizle hafta sonlarında piknik yapabilir, yaz aylarında ise şelalenin serin sularında serinleyebilirsiniz.

  • Saros Körfezi

Çevresinde yerleşime açık olan adaları ve üçgenimsi görünümü ile Çanakkale’nin turizm potansiyeli yüksek noktalarından biri olan Saros körfezi, kendi kendini temizleyen berrak suları ile deniz keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bir körfez diyebiliriz.

Hemen güney kısmında Gelibolu yarımadası kuzey kısmında ise Trakya yarımadası ile çevrili olan Saros körfezi, sıra dışı manzarası ile sizi tam anlamıyla büyüleyecek ve körfezin temiz ve serinleten sularında eşsiz bir manzara eşliğinde denize girmenin tadına doymayacaksınız!

  • Çanakkale Şehitliği

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Çanakkale şehitliği, Gelibolu Yarımadası’nda bulunuyor.

Çanakkale savaşında hayatını kaybeden şehitlerimizin anıt ve mezarlarının yer aldığı şehitliği ziyaret ettiğinizde gözyaşlarınıza engel olamayacak, Türk olmanın haklı gururunu bir kez daha tüm iliklerinizde hissedeceksiniz!

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Çanakkale Gezilecek Yerler için yorumda bulun

    Çanakkale Gezilecek Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çanakkale Gezilecek Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.