Büyüleyici Özelliğe Sahip Renkli Şehirler

Farklı şehirleri görmek buraları tanımak hem felsefi açıdan hem de kültürel açıdan sizlere çok fazla katkı sağlayacaktır. Farklı yerleri görmek isteyen kişiler genellikle alışılmışın dışında kültürlere ve mimarilere sahip olan yerlere gitmek ister. Renkli şehirler ise gerek mimarileriyle gerekse halkın yaşama şekliyle her zaman dikkat çekmiştir. Yazımızda sizlere dünyanın en renkli şehirleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hindistan –

Hindistan’da yer alan genellikle Mavi Şehir adıyla anılmaktadır. Şehir masmavi evleri sayesinde uzak mesafeden bile rahatlıkla fark edilmektedir. Şehrin Hindistan’ın en tarihi bölgeleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Danimarka – Nyhavn

Nyhavn, Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag’da yer almaktadır. Sahil bölgesi olan şehrin ortasından da bir kanal geçmektedir. Kanal tarihi ahşap gemilere ev sahipliği yapmaktadır. Kenarlarında ise kafeteryalar, barlar ve köy evleri yer alıyor. Bölge önceden dünyanın dört bir yanından gelen gemilerin demirlendiği bir ticaret limanı olma özelliğine sahipti. Özellikle kanalın çevresinde kalan evlerin rengarenk olduğunu söyleyebiliriz.

Norveç – Longyearbyen

Norveç’te yer alan Longyearbyen yerleşime biraz uzak kalmaktadır. Atlantik Okyanus’unda kalan Svalbard Takımadaları’nın başkenti olma unvanına sahiptir. Bölge Norveç’in en kuzeyinde bulunduğu için neredeyse bütün bir yıl boyunca karlarla kaplıdır. Küçük bir kasabadır. Renkli ve tek tip bir mimarisi vardır. Kuzey Avrupa gezisi yapmak istiyorsanız mutlaka bölgeyi ziyaret etmelisiniz.

İtalya – Procida

İtalya’da huzur dolu ve tarih kokan bir yer arıyorsanız Procida tam size göredir. Napoli’nin rengarenk olan bu bölgesinde günlük hayatta ani mimari gibi renklidir. Deniz kenarında olan Procida bölgede yer alan üç volkanik dağ arasında da en küçük olandır. Şehirde mütevazi bir yaşam hakimdir.

Kanada – St. John

St. Johns, Kanada’nın Newfoundland bölgesinde yer almaktadır. Kasabanın merkezini rengarenk binalar süslemektedir. Kasabada yer alan renkli evlerin tarihinin de çok ilginç olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki renkli evler, balıkçıların gece eve dönerken evlerini rahatlıkla bulabilmeleri için renkli yapılmıştır.

Polonya – Wroclaw

Polonya’da yer alan Wroclaw II. Dünya Savaşı’nın çok sert yaşandığı bölgeler arasındadır. Bu yüzden dönemin yapılarının neredeyse tamamı savaşta yıkılmış. Fakat şehir ayakta kalan binalarını günümüze kadar koruyarak getirmiştir. Ortaçağ mimarisine sahip evler günümüzde rengarenk bir görüntü oluşturmuştur.

İsveç – Stortorget

’teki yapılar genel itibariyle renkli ve canlı bir yapıya sahiptir. Fakat en renkli binaların Stokholm’de yer alan Stortorget meydanında olduğunu söyleyebiliriz. Meydan çok küçük olmasına rağmen eski ve güzel bir mimarinin hakim olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Büyüleyici Özelliğe Sahip Renkli Şehirler için yorumda bulun

    Büyüleyici Özelliğe Sahip Renkli Şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Büyüleyici Özelliğe Sahip Renkli Şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.